more_horiz
Gospodarka

Wielka Brytania powróci do wydobycia gazu łupkowego? Rząd o nowej strategii energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 18:04
Rząd Wielkiej Brytanii zamówił ekspertyzę na temat pozyskiwania gazu łupkowego, wyjaśniając, że wobec gwałtownie rosnących cen ropy i gazu, zaostrzonych przez inwazję Rosji na Ukrainę, należy rozważyć wszystkie opcje dostaw energii.
Wielka Brytania rozważa powrót do wydobycia gazu z łupków.
Wielka Brytania rozważa powrót do wydobycia gazu z łupków.Foto: Pixabay

- Chociaż nadal jest pewne, że wydobycie gazu łupkowego nie jest krótkoterminowym rozwiązaniem problemów z cenami, to jednak słuszne jest - biorąc pod uwagę niesprowokowaną inwazję reżimu Putina na Ukrainę - by rząd rozważył wszystkie możliwe metody wytwarzania i produkcji energii - powiedział minister biznesu i energii Kwasi Kwarteng.

Nowa strategia

Wielka Brytania wprowadziła moratorium na szczelinowanie hydrauliczne w 2019 r., ale w czwartek rząd opublikuje nową strategię energetyczną, która prawdopodobnie będzie zawierać plany zwiększenia własnej produkcji energii w celu ochrony kraju przed gwałtownie rosnącymi cenami na świecie.

Czytaj także:

Ekolodzy przeciw

Procesowi szczelinowania, który polega na wydobywaniu gazu ze skał poprzez rozbijanie ich wodą i chemikaliami pod wysokim ciśnieniem, ostro sprzeciwiają się ekolodzy, którzy twierdzą, że jest on sprzeczny z brytyjskim zobowiązaniem do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 roku.

Polskie Radio 24, akg