more_horiz
Gospodarka

Dodatki dla rodzin w Polsce. Sprawdź, z czego możesz skorzystać w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 10:45
Rząd, oprócz możliwości wsparcia rodzin w postaci otrzymania 500+, przygotował również inne dodatki. Są to m.in. rodzinny kapitał opiekuńczy czy dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku lub w klubie dziecięcym. Niektóre rodziny mogą również skorzystać z dodatku osłonowego. 
Rodziny w Polsce mogą skorzystać w tym roku z licznych dodatków
Rodziny w Polsce mogą skorzystać w tym roku z licznych dodatków Foto: Shutterstock/Lucky Business

Rodziny najczęściej pamiętają o 500+ ze względu na istotny zastrzyk środków, jaki otrzymują co miesiąc. Od uruchomienia programu w kwietniu 2016 r. do końca 2021 r. z tytułu 500+ do rodzin trafiło już 175 mld zł. Wsparciem objętych jest ok. 6,5 mln dzieci.

Zmiana w przypadku 500+ od tego roku dotyczy zmiany obsługi programu, którym od stycznia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 lutego 2022 r. przyjmuje on wnioski na kolejny okres świadczeniowy, tj. okres który rozpocznie się od 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 31 maja 2023 r. Wnioski o świadczenie wychowawcze będzie można składać wyłącznie online, a pieniądze trafią na konto bankowe, a nie do ręki.

W tym roku rząd zdecydował się także na uruchomienie dodatku w postaci Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Jak tłumaczy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w jego ramach, rodzice najmłodszych dzieci mogą liczyć nawet na 12 tys. zł dodatkowego wsparcia - wypłacane przez 1000 zł miesięcznie przez rok lub w ratach po 500 zł przez dwa lata. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, więc środki nie są opodatkowane.

Jednocześnie należy pamiętać, że świadczenie przysługuje na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do ukończonego 35. miesiąca życia. Resort rodziny szacuje, że tylko w 2022 r. ze świadczenia skorzysta ok. 615 tys. dzieci. W 2022 roku rząd przeznaczy na ten cel ok. 3,1 mld zł. Łatwo więc policzyć, że przy dwójce maluchów rodzina może otrzymać w tym roku tylko z tego jednego dodatku aż 24 tys. zł.

Dodatek do żłobka

Rodzice małych dzieci mogą w tym roku liczyć jeszcze na kolejne wsparcie. Dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku czy klubie dziecięcym wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko (nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców). Tutaj również nie obowiązuje kryterium dochodowe.

Rozwiązanie to obowiązuje od 1 kwietnia 2022 r. Co ważne, dofinansowanie będzie przysługiwać z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r. Pieniądze trafią jednak bezpośrednio do placówki opieki. Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że tą formą wsparcia zostanie objętych ok. 108 tys. dzieci. W 2022 roku na ten cel przeznaczone zostanie ok. 520 mln zł.

Dodatek osłonowy

Rodziny mogą również skorzystać z dodatku osłonowego. Jest to rozwiązanie przygotowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodatek osłonowy to kluczowy element rządowej tarczy antyinflacyjnej, który ma generalnie zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności.  Wypłacany jest przez gminy, które otrzymają dotacje z budżetu państwa.

Jeżeli rodzina posiada jedno dziecko (gospodarstwo 2-3 osobowe) to dodatek wynosi 600 zł rocznie, wypłacany w dwóch ratach. Jeśli jednocześnie jest to rodzina "uboga energetycznie" czyli na przykład dom ogrzewany jest węglem lub innym paliwem stałym, to kwota ta rośnie do 750 zł. Należy jednak pamiętać, że w obu przypadkach dochód na członka rodziny nie może przekroczyć 1500 zł. Oczywiście im więcej dzieci znajduje się w danym gospodarstwie domowym tym dodatek jest większy. Na przykład dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób ten dodatek będzie wynosił 1150 zł rocznie lub 1437,50 zł w drugim przypadku.

Dobry Start

Aktualny pozostaje rządowy program "Dobry Start", który jest inwestycją w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymują świadczenie bez względu na dochód. To wsparcie dla około 4,4 mln uczniów.

Zmiany podatkowe dla rodzin "4+"

W tym roku rodzice wychowujący co najmniej 4 dzieci będą korzystać także z ulgi w podatku dochodowym. Jak tłumaczy resort finansów będzie to PIT-0 z którego skorzysta ponad 110 tys. rodziców. W portfelach takich rodzin zostanie rocznie ok. 335 mln zł. Z ulgi mogą korzystać zarówno samotni rodzice (opiekunowie prawni), jak i małżonkowie oraz rodzice, którzy pozostają w związkach nieformalnych.

Według wcześniejszych wyliczeń resortu (sprzed zmian obniżki podatku z 17 proc. do 12 proc.) rodzina 2+4, w której małżonkowie zarabiają wspólnie 11 500 zł brutto miesięcznie, miało zyskać rocznie aż 8 945 zł. 

Czytaj także: 

Polskieradio24.pl/mk