Strategiczne zapasy gazu ziemnego. Będą nowe regulacje

2022-04-22, 15:22

Strategiczne zapasy gazu ziemnego. Będą nowe regulacje
Wielkość zapasów strategicznych gazu ma wynosić 35 proc. łącznego zużycia w okresie kolejnych 30 dni nadzwyczajnie wysokiego zapotrzebowania na to paliwo.Foto: Fot. Gaz System

Tworzenie i utrzymywanie strategicznych rezerw gazu przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, finansowanie ich zakupu, procedury na wypadek zagrożeń przewiduje projekt zmiany ustawy o zapasach ropy i gazu. Nowe zasady mają obowiązywać od jesieni 2023 r.

Zgodnie z projektem RARS, w celu zapewnienia zaopatrzenia w gaz, w szczególności odbiorców chronionych, tworzy i utrzymuje zapasy strategiczne gazu ziemnego. Nowe regulacje wejdą w życie od października 2023, kiedy to zaczyna się kolejny rok gazowy - przewiduje opublikowany w piątek projekt.

Wielkość strategicznych zapasów gazu

Wielkość zapasów strategicznych ma wynosić 35 proc. łącznego zużycia w okresie kolejnych 30 dni nadzwyczajnie wysokiego zapotrzebowania na gaz, występującego z prawdopodobieństwem statystycznym raz na 20 lat. Dokładną wielkość zapasów wyznaczy odpowiedni minister. Sposób ustalania wielkości zapasów strategicznych powiela rozwiązania Rozporządzenia PE i Rady ws. środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego - tzw. rozporządzenia SOS.

Koszty tworzenia zapasów

Projekt zakłada, że RARS będzie kupować gaz na zapasy strategiczne lub sprzedawać nadwyżki na Towarowej Giełdzie Energii. Koszty tworzenia i utrzymywania zakupów będą ponosić przedsiębiorstwa zobowiązane, czyli operatorzy systemu gazowego, skraplania gazu, systemu magazynowania. Dodatkowo będą to podmioty będące zleceniodawcami usługi przesyłania lub dystrybucji gazu ziemnego, który odbierają gaz w punkcie wyjścia z systemu przesyłowego do systemu dystrybucyjnego, lub punkcie wyjścia z systemu przesyłowego gazowego do odbiorcy końcowego.

Będą co miesiąc płacić "opłatę gazową", wynikającą ze stawki ustalanej przez ministra, i wolumenu gazu odebranego ze wskazanych punktów. Projekt przewiduje, że maksymalna stawka "opłaty gazowej" wynieść 150 zł za MWh. Opłata będzie trafiać na "Fundusz Zapasów Interwencyjnych i Zapasów Strategicznych Gazu Ziemnego".

Przy ustalaniu wysokości opłaty, minister ma wziąć pod uwagę m.in. nakłady na inwestycje związane z budową lub rozbudową infrastruktury na potrzeby magazynowania przez Agencję zapasów.

Definicja odbiorców chronionych

Agencja ma utrzymywać zapasy strategiczne w magazynach, które zapewniają możliwość dostarczenia całości tych zapasów w ciągu 40 dni. Przy czym mogą być utrzymywane w magazynach na terenie Polski, państwa należącego do UE lub państwa członkowskiego EFTA - strony umowy o EOG. Warunkiem jest zawarcie między Polską a takim państwem umowy międzynarodowej, dotyczącej utrzymywania zapasów strategicznych gazu ziemnego.

Czytaj także:

Projekt definiuje też odbiorców chronionych. Są to gospodarstwa domowe, przyłączeni do sieci dystrybucyjnej przedsiębiorcy, podmioty prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie, koła gospodyń wiejskich - o ile ich moc umowna nie przekracza 710 kWh/h.

Czytaj także:

Chronione mają być też podmioty zapewniające świadczenie opieki zdrowotnej, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, noclegownie lub ogrzewalnie, jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub jednostki współpracujące, przedszkola, szkoły, organy administracji publicznej i urzędy, podmioty prowadzące żłobki lub kluby dziecięce oraz dzienni opiekunowie, przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, podmioty odpowiedzialne za gospodarowanie odpadami, odbiorcy gazu, w zakresie, w jakim zajmują się wytwarzaniem lub zaopatrywaniem w ciepło innych odbiorców chronionych, w okresie od 1 września do 31 maja.

PR24, akg

Polecane

Wróć do strony głównej