more_horiz
Gospodarka

Wspólna walka z inflacją, uniezależnienie się od gazu z Rosji. Rozmowy premierów Polski i Czech

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 15:00
Zarówno dla Polski, jak i dla Czech problemem jest wysoka inflacja, którą można nazwać "putinflacją"; trzeba z nią i z jej skutkami walczyć mądrze, staramy się to robić wspólnie z Czechami - powiedział w Warszawie premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Polska będzie współpracować z Republiką Czeską, aby wypracować mechanizmy, które pomogą temu państwu przejść przez trudny okres uniezależniania się energetycznego od Rosji.
Premierzy Polski i Czech - Mateusz Morawiecki i Petr Fiala podczas wspólnej konferencji prasowej.
Premierzy Polski i Czech - Mateusz Morawiecki i Petr Fiala podczas wspólnej konferencji prasowej.Foto: twitter/PremierRP

W KPRM odbyło się spotkanie szefów polskiego i czeskiego rządu Mateusza Morawieckiego i Petra Fiali.

Zakłócenie normalnych zjawisk gospodarczych

Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej w KPRM, że mamy do czynienia z zakłóceniem normalnych zjawisk gospodarczych. Mówił, że zarówno dla Polski, jak i dla Czech problemem jest wysoka inflacja.

- Jasne jest dla nas obu, że wpływ na inflację wywiera przede wszystkim wojna, wywiera Putin, a więc można nazwać tę inflację "putinflacją" - powiedział Morawiecki.

- Należnie od tego, jakie są przyczyny, staramy się wspólnie walczyć ze skutkami i prowadzić taką politykę makroekonomiczną związaną z finansami publicznymi, z prowadzeniem w sposób właściwy polityki makroekonomicznej i równowagi gospodarczej, aby impulsy inflacyjne w przyszłości nie były mocniejsze, tylko żeby były słabsze - powiedział premier.

Trzeba walczyć z inflacją

Dodał, że "różnego rodzaju recepty złych doradców, takie jak np. gwałtowne podniesienie płac, w jednoznaczny sposób prowadzą do zasadniczo podniesionej inflacji w przyszłości, może nawet do hiperinflacji". Morawiecki powiedział, że trzeba walczyć z inflacją w sposób mądry i wspólnie z czeskim premier obiecali sobie to robić.

Czytaj także:

Premier Mazowiecki mówił też, że "Polska będzie współpracować z Czechami w celu wypracowania odpowiednich mechanizmów, które pomogą temu państwu przejść przez trudny okres uniezależniania się energetycznego od Rosji".


Posłuchaj
00:29 11714284_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki o zacieśnianiu współpracy z Czechami. (IAR)

 

Zwrócił uwagę, że Polska i Czechy są związane mocnymi więzami handlowymi i dlatego rozmawiali m.in. o rozwoju infrastruktury "drogowej, kolejowej, wszelkiej infrastruktury, która podniesie możliwości handlu i współpracy gospodarczej na jeszcze wyższy poziom". 

Czechy mocno uzależnione od gazu z Rosji, liczą na Polskę

Premier Czech Petr Fiala powiedział, że Polska może "wyciągnąć pomocną dłoń" w sprawie dostaw gazu do jego kraju. 

Przypomniał, że jego kraj jest w 90 procentach uzależniony od rosyjskiego gazu i w obecnej sytuacji zagrożenia zerwaniem dostaw, Czechy liczą na pomoc innych państw.

Posłuchaj
00:18 11714284_2.mp3 Premier Mateusz Morawiecki o współpracy regionalnej w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w tym współpracy z Węgrami (IAR)

 

Czeski premier zadeklarował, że Praga jest gotowa na otwarcie debaty o gazociągu Stork II, który ma połączyć Polskę i Czechy. Czechy są ponadto gotowe do inwestowania w zwiększenie przepustowości gazoportu w Polsce. 

PR24, akg