more_horiz
Gospodarka

Embargo i cła na surowce z Rosji nie wystarczą, trzeba zmienić kierunek dostaw. Tak uważa minister klimatu

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 12:30
- Dla Polski nie do przyjęcia jest przyjęcie samych ceł na surowce energetyczne z Rosji, bez przyjęcia embarga - mówiła minister klimatu Anna Moskwa przed wylotem do Brukseli na spotkanie ministrów ds. energii UE. - Nie zgadzamy się na to, że państwa dalej będą importować i płacić - dodała.
Minister Anna Moskwa podkreśliła, że dotąd tylko dwa państwa - Polska i Bułgaria - odmówiły płatności za rosyjskich gaz w rublach
Minister Anna Moskwa podkreśliła, że dotąd tylko dwa państwa - Polska i Bułgaria - odmówiły płatności za rosyjskich gaz w rublachFoto: twitter.com/moskwa_anna

Pod koniec kwietnia szefowa klimatu i środowiska zapowiedziała, że Polska będzie proponować na najbliższej Radzie UE projekt sankcjonowania importu energii z Rosji poprzez "rosyjski ETS", tj. system analogiczny do opłat za emisje CO2. Jej zdaniem w "rosyjskim ETS" mogłyby zostać zawarte cele "derusyfikacyjne", analogiczne do celów dekarbonizacyjnych UE, z podziałem na poszczególne sektory, surowce i państwa członkowskie.

Pod koniec kwietnia szefowa klimatu i środowiska zapowiedziała, że Polska będzie proponować na najbliższej Radzie UE projekt sankcjonowania importu energii z Rosji poprzez "rosyjski ETS", tj. system analogiczny do opłat za emisje CO2.

Jej zdaniem w "rosyjskim ETS" mogłyby zostać zawarte cele "derusyfikacyjne", analogiczne do celów dekarbonizacyjnych UE, z podziałem na poszczególne sektory, surowce i państwa członkowskie.

Nowe sankcje jeszcze w tym tygodniu?

W tym tygodniu mogą zapaść decyzje dotyczące szóstego pakietu sankcji unijnych na Rosję w związku z agresją na Ukrainę - przekazała niedawno Agencja Bloomberg.


Posłuchaj
00:27 Anna Moskwa o zwiększeniu presji na Rosję w sprawie importu węglowodorów Anna Moskwa o zwiększeniu presji na Rosję w sprawie importu węglowodorów (IAR)

 

Według agencji Bloomberg UE ma zaproponować, by do końca 2022 r. wprowadzić całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej. Do tego czasu wdrażane miałyby być stopniowe ograniczenia.

Spotkanie unijnych ministrów ds. energii będzie poświęcone przede wszystkim tematyce bezpieczeństwa energetycznego, z naciskiem na derusyfikację oraz bezpieczeństwu w zakresie dostaw gazu.

Szefowa polskiego resortu klimatu i środowiska, że "jesteśmy się w stanie zgodzić na mechanizm przejściowy - zarówno w ropie, jak i w gazie". "Jakaś forma opłaty: czy to będzie cło, czy to będzie jakiś podatek, czy opłata solidarnościowa typu ETS, to jest do uzgodnienia" - stwierdziła.

Anna Moskwa podkreśliła, że ważne jest, by opłata obowiązywała do momentu odejścia od rosyjskich źródeł energetycznych. "Natomiast z jednoczesnym uznaniem tej daty, kiedy wszystkie państwa solidarnie odchodzą". "Nie zgadzamy się na rozwiązanie, że państwa dalej będą importować i płacić" - zastrzegła szefowa resortu klimatu.

Pełne sankcje na ropę z Rosji?


"Dodatkowo będziemy rozmawiać o kolejnym pakiecie sankcyjnym, w tym o ujęciu sankcji pełnych na ropę. Oczywiście wątkiem, który też będzie przedmiotem dyskusji, będzie płatność w rublach Gazpromowi i dekret, który się w ostatnich tygodniach pojawił" - powiedziała Moskwa.

Stałym wątkiem tych posiedzeń jest wątek solidarności z Ukrainą w obszarze energetycznym. "Jakie mamy możliwości większej pomocy, co jeszcze możemy zrobić. (...) Mam konkretne prośby ze strony ukraińskiej. Te prośby będę przekazywała państwom europejskim i potem już na roboczo będziemy koordynować kolejne dostawy, kolejne wsparcie dla Ukrainy" - dodała Anna Moskwa.


PR24/IAR/sw