more_horiz
Gospodarka

UOKiK sprawdza, jak banki rozliczają spłatę kredytów przed terminem. Na celowniku 17 podmiotów

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 12:00
Prezes UOKiK wszczął postępowania wyjaśniające wobec 17 banków dotyczące ich praktyk oraz zapisów wzorców umów kredytowych. Urząd sprawdza, czy i jak banki rozliczają się z konsumentami, którzy przed terminem spłacą w całości lub nadpłacą kredyt hipoteczny.
UOKiK sprawdza umowy banków z klientami oraz ich praktyki zwrotu pieniędzy, gdy kredyt został spłacony przed terminem.
UOKiK sprawdza umowy banków z klientami oraz ich praktyki zwrotu pieniędzy, gdy kredyt został spłacony przed terminem.Foto: Shutterstock/Proxima Studio

"Jeśli spłacasz całkowicie lub nadpłacasz kredyt hipoteczny, który wziąłeś po 21 lipca 2017 r., bank musi się z tobą rozliczyć z opłat pobranych w związku z zawarciem umowy" - wskazał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w środowej informacji.

Klient nie może dokładać do banku


Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zwrócił uwagę, że stopy procentowe WIBOR 3M i 6M, od których zależy oprocentowanie kredytów hipotecznych w polskiej walucie, są coraz wyższe, co oznacza też wzrost rat kredytów hipotecznych spłacanych przez konsumentów.

- Jeśli posiadamy odpowiednie oszczędności, warto rozważyć nadpłacenie kredytu hipotecznego z jednoczesnym skróceniem okresu kredytowania lub jego całkowitą, wcześniejszą spłatę - stwierdził prezes UOKiK.

Wyjaśnił, że w takiej sytuacji bank powinien rozliczyć się z kredytobiorcą i oddać proporcjonalnie wszystkie pobrane opłaty stanowiące całkowity koszt kredytu.

- Powinno się to odbywać według najprostszej i najbardziej sprawiedliwej metody liniowej, tak jak ma to miejsce w przypadku kredytów konsumenckich, gdzie banki dostosowały się do wyroku TSUE i wytycznych Prezesa UOKiK - dodał Tomasz Chróstny.

Kontrola 17 banków


- Tym razem sprawdzamy w postępowaniach wyjaśniających, jak 17 banków rozlicza się z osobami, które nadpłacają kredyt hipoteczny lub spłacają go całkowicie – poinformował Chróstny.

Kontrola UOKiK dotyczy banków: BNP Paribas Bank Polska; ING Bank Śląski; Alior Bank; Bank Millennium; Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski; Bank Polska Kasa Opieki S.A.; Credit Agricole Bank Polska; mBank; Santander Bank Polska; Bank Ochrony Środowiska; Bank Pocztowy; Bank Handlowy w Warszawie; PKO Bank Hipoteczny; Pekao Bank Hipoteczny; mBank Hipoteczny; ING Bank Hipoteczny; Millennium Bank Hipoteczny.


PR24/PAP/sw