more_horiz
Gospodarka

Główny ekonomista PKO BP: inflacja wyraźnie spadnie dopiero na przełomie roku 2023 i 2024

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 17:00
-Gdyby nie tarcze antyinflacyjne, wskaźnik inflacji w Polsce byłyby wyższy o około 3 punkty procentowe, czyli przekraczałaby 15 procent - powiedział Piotr Bujak, główny ekonomista banku PKO BP, odnosząc się do kwietniowego poziomu inflacji, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Kwietniowy poziom inflacji  jest na poziomie 12,4 procent licząc rok do roku, najwyższym od ponad 20 lat, to inne kraje UE i USA mają te wskaźniki na poziomie najwyższym od 40 lat.
Kwietniowy poziom inflacji jest na poziomie 12,4 procent licząc rok do roku, najwyższym od ponad 20 lat, to inne kraje UE i USA mają te wskaźniki na poziomie najwyższym od 40 lat.Foto: Shutterstock/Lazy_Bear

Gość programu podkreślił, że choć kwietniowy poziom inflacji jest na poziomie 12,4 procent (licząc rok do roku), i jest największym od ponad 20 lat, to inne kraje UE i USA, mają te wskaźniki na poziomie najwyższym od 40 lat.

Ekspert banku PKO BP przypomniał, że nie można nie zapominać, że gospodarka światowa dopiero wychodziła z zapaści po globalnej pandemii, a wtedy 24 lutego 2022 roku przyszedł nowy cios w postaci wojny rosyjsko-ukraińskiej, co dziś ma bezpośredni, negatywny wpływ na ceny paliw i żywności (roczny wzrost żywności był większy aż o 13 procent).

Te dwa czynniki w postaci cen żywności, ropy i gazu, dają tak ujemny efekt jak obecny poziomu inflacji w Polsce, UE oraz w USA. Tym bardziej, że podczas pandemii rządy na całym świecie - w tym w Polsce - finansowo pomagały firmom i obywatelom przetrwać COVID-19, co dziś ma negatywny wpływ w postaci nadmiaru pieniądza na rynku.

W opinii Piotra Bujaka nie można się spodziewać, że działania największych banków centralnych (FED, EBC) w postaci zmiany stóp procentowych, automatycznie obniżą inflację, bo takie decyzje oddziałują na światową gospodarkę dopiero po wielu kwartałach.

Dlatego po wakacjach można się spodziewać w Polsce apogeum wzrostu inflacji. Choć jej spadku w skali globalnej trzeba oczekiwać dopiero za parę kwartałów tego roku lub nawet na przełomie roku 2023 i 2024. Ale działania banków centralnych tak czy inaczej muszą prowadzić do podwyższania stóp procentowych.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj
05:31 Piotr Bujak, główny ekonomista banku PKO BP, o przyczynach inflacji na świecie ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Piotr Bujak, główny ekonomista banku PKO BP, o przyczynach inflacji na świecie ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

PR1/PR24/Justyna Golonko/sw


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem