more_horiz
Gospodarka

Polskie spółki są gotowe pomóc w odbudowie Ukrainy. Sprawdź, jakie mają plany

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 10:34
PGE chce pomóc przywracać dostawy prądu, KGHM - odbudowywać huty, a banki zaproponują finansowanie. Tak rysuje się oferta państwowych firm na powojenny czas Ukrainy - podają media. 
Polskie firmy: PGE, KGHM, PKO BP i inne, chcą pomóc w odbudowie Ukrainy po wojnie
Polskie firmy: PGE, KGHM, PKO BP i inne, chcą pomóc w odbudowie Ukrainy po wojnie Foto: PAP/Andrzej Lange

Jak zwraca uwagę "Puls Biznesu", na początku maja Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, zapowiedział przygotowanie zbiorczej oferty państwowych firm w związku z przyszłą odbudową Ukrainy.

Według dziennika do wspierania ukraińskiej energetyki gotowa jest PGE, największa polska firma energetyczna. "Podkreśla, że jest właścicielem największej sieci dystrybucji w kraju, więc ma doświadczenie i kompetencje w ich budowie i obsłudze" - zauważa "PB".

Odbudowa hut

Chęci zgłasza też KGHM, jeden z największych światowych producentów miedzi, który ma w grupie kopalnie, huty, a także firmy inżyniersko-budowlane - zauważa gazeta.

"Jest możliwość współpracy m.in. w zakresie odnowy zdolności produkcyjnych tamtejszych zakładów górniczych czy dostaw stali oraz wyrobów hutniczych" - wskazuje, cytowany przez dziennik, KGHM.

"Zaangażowanie w przyszłą odbudowę Ukrainy rozważa też Polski Holding Obronny (dawny Bumar), ale szczegółów nie podaje, bo - jak podkreśla - oferta spółek skarbu państwa jest dopiero w przygotowaniu" - pisze gazeta.

Pomoże branża finansowa

Dodaje, że branża finansowa też ma wizję pomocy w odbudowie Ukrainy. "Bank Pekao pyta siostrzane firmy państwowe o ich plany dotyczące potencjalnych inwestycji w powojenną odbudowę Ukrainy" - podkreśla "Puls Biznesu".

Wskazuje, że podobne deklaracje płyną z banku PKO BP, który działa na Ukrainie poprzez zależny Kredobank i jest gotów wspierać odbudowę poprzez finansowanie inwestycji i ich rozliczenia. 

Czytaj także:

PAP/PR24.pl/mk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem