more_horiz
Gospodarka

Paczkomaty podbijają Polskę. " Prawie połowa z nas do automatu ma mniej niż 350 m"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 12:11
Sieć maszyn do odbioru przesyłek rozrasta się w Polsce błyskawicznie. W ciągu roku urosła o 45 proc. A szczyt popytu na takie usługi jeszcze przed nami - wskazuje piątkowa "Rzeczpospolita".
Paczkomaty są coraz powszechniejszym elementem krajobrazu polskich miast, ale dziś instaluje się je również na wsiach
Paczkomaty są coraz powszechniejszym elementem krajobrazu polskich miast, ale dziś instaluje się je również na wsiach Foto: WiP-Studio/shutterstock.com

Maszyny paczkowe dostępne są już dla prawie 17 mln Polaków – 46 proc. z nas do automatu ma mniej niż 350 m, wynika z najnowszych badań rynku przeprowadzonych przez firmę Dataplace.ai, opublikowanych dziś w "Rzeczpospolitej".

Dziennik zwraca uwagę, że sieć automatów paczkowych oplata coraz więcej miast, w tym również te mniejsze, oraz dociera na wieś. Dane Dataplace.ai  pokazują, że w Polsce jest już ponad 21 tys. automatów paczkowych, a w ciągu roku ich sieć wzrosła aż o 45 proc. Takie jest średnie tempo wzrostu liczby tych maszyn w sieciach obecnych na naszym rynku" – zaznacza dziennik.

Czytaj także:

Według gazety w tym roku eksperci spodziewają się dalszego mocnego wzrostu popytu na maszyny paczkowe.

Lider jest jeden, ale graczy kilku

Dodano, że to dlatego nie tylko InPost (ma blisko 18 tys. paczkomatów), ale też inni operatorzy rozbudowują sieć maszyn przesyłkowych. Jak podaje Dataplace. ai, francuskie DPD, czyli drugi pod względem liczby tego typu urządzeń gracz, ma ich już ok. 1,3 tys. Po piętach depcze mu Allegro (ponad 1,1 tys.). Ambitne plany rozwoju mają także Orlen (ok. 450 maszyn) oraz Poczta Polska.

"Do państwowego operatora należą 203 automaty (w placówkach pocztowych i sklepach Biedronka, Lewiatan, Carrefour, Społem). Dysponuje on także największą w kraju siecią ponad 17 tys. punktów odbioru (zarówno placówki własne, jak i np. Żabki)" – czytamy w "Rzeczpospolitej".

PAP/polskieradio24/PKJ

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem