more_horiz
Gospodarka

Szczyt inflacji w lecie? Znamy najnowszą prognozę Goldman Sachs

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 18:18
Spodziewamy się dalszego wzrostu inflacji w nadchodzących miesiącach - jej szczyt przypadnie w lecie i zbliży się w okolice 14 proc. rdr. Prognozujemy, że NBP podniesie stopy do najwyższego poziomu +7 proc. - podało biuro analiz Goldman Sachs.
Inflację w Polsce napędzają głównie rosnące ceny żywności i paliw.
Inflację w Polsce "napędzają" głównie rosnące ceny żywności i paliw. Foto: Shutterstock/1000 Words

W piątek GUS opublikował nowe dane, według których ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rdr o 12,4 proc.(szacunek flash wskazywał na 12,3 proc. rdr).

Inflacja bazowa nie zwalnia

"W związku z brakiem sygnałów świadczących o spadku inflacji bazowej oraz utrzymującą się presją ze strony cen surowców, oczekujemy dalszego wzrostu inflacji w nadchodzących miesiącach" - wskazali analitycy Goldman Sachs. Ich zdaniem "inflacja osiągnie w tym roku najwyższy poziom w miesiącach letnich, zbliżony do +14 proc. rdr". Analitycy przyznali, że określenie szczytu inflacji "okazało się nieuchwytne".

Zdaniem GS obniżki podatku VAT na energię i żywność zostaną wycofane na początku przyszłego roku, a to "doprowadzi do wzrostu inflacji".

Polityka monetarna NBP

 "Jeśli inflacja pozostanie wysoka, istnieje duże prawdopodobieństwo, że środki te zostaną tylko częściowo wycofane lub nawet przedłużone" - uważają analitycy.

Czytaj także:

Goldman Sachs w swoim komentarzu odniósł się do polityki monetarnej NBP. Przypomniano, że chociaż na majowym posiedzeniu RPP NBP "dokonał mniejszej niż oczekiwano podwyżki stóp procentowych o 75 pb do poziomu +5,25 proc.", to "na konferencji prasowej po posiedzeniu prezes NBP Adam Glapiński zbagatelizował gołębie implikacje tej niespodzianki".

Czytaj także:

"Odzwierciedlając jastrzębi rozwój sytuacji w zakresie inflacji, jak również trwające osłabienie waluty, ostatnio podnieśliśmy nasze oczekiwania dotyczące stóp procentowych w Polsce oraz w innych krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej i obecnie prognozujemy, że NBP podniesie stopy do poziomu +7,00 proc." - skomentowali analitycy. 

PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem