Eksport pszenicy w kategorii "zabronione". Indie obawiają się o bezpieczeństwo żywnościowe
Indie zakazują eksportu pszenicy ze skutkiem natychmiastowym - poinformowała tamtejsza Dyrekcja Generalna Handlu Zagranicznego.
2022-05-14, 10:40
Władze argumentują, że w ten sposób chcą zarządzać ogólnym bezpieczeństwem żywnościowym w kraju oraz zapewniają, że restrykcje nie dotyczą sąsiednich i rozwijających się państw.
Wymogi bezpieczeństwa
Rząd centralny umieścił eksport pszenicy w kategorii "zabronione", ale z pewnymi wyjątkami - nie dotyczy to transportów zaplanowanych przed 13 maja. Zakaz może być także uchylony na podstawie zezwolenia udzielonego przez indyjski rząd innym krajom w celu zaspokojenia ich potrzeb w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego.
"Rząd zobowiązuje się do spełnienia wymogów bezpieczeństwa żywnościowego Indii, sąsiednich i innych wrażliwych krajów rozwijających się, które są dotknięte nagłymi zmianami na globalnym rynku pszenicy i nie mają dostępu do odpowiednich dostaw" - czytamy w komunikacie dyrekcji generalnej.
REKLAMA
Rośnie popyt na indyjską pszenicę
Na światowych rynkach rośnie popyt na indyjską pszenicę, a rolnikom, handlowcom i eksporterom zalecono przestrzeganie wszystkich norm jakości krajów importujących, tak aby Indie stały się wiarygodnym dostawcą zboża.
- Problemy na światowym rynku żywności. "Odblokowanie Odessy stanie się koniecznością"
- Eksport zboża z Ukrainy. KE pomoże dotrzeć na światowe rynki
Według szacunków Dyrekcji Generalnej Handlu Zagranicznego Indie w latach 2021-2022 wyeksportowały 7 milionów ton pszenicy o wartości ponad 2 miliardów dolarów. W ostatnim okresie fiskalnym około 50 procent dostaw trafiło do Bangladeszu.
REKLAMA
PR24, akg
REKLAMA