more_horiz
Gospodarka

Nowy wskaźnik w miejscu WIBOR obniży raty kredytów? Tego się spodziewają eksperci GPW Benchmark

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 17:00
-Przygotowane przez nas trzy warianty nowego indeksu, który zastąpi WIBOR, będą do czerwca podlegały społecznym konsultacjom - powiedziała Aleksandra Bluj, wiceprezes GPW Benchmark, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zgodnie z rządowym projektem ustawy mającej na celu wsparcie kredytobiorców  który trafił do Sejmu  banki muszą się przygotować, aby od 2023 r. zastąpić wskaźnik WIBOR nowym wskaźnikiem.
Zgodnie z rządowym projektem ustawy mającej na celu wsparcie kredytobiorców – który trafił do Sejmu – banki muszą się przygotować, aby od 2023 r. zastąpić wskaźnik WIBOR nowym wskaźnikiem. Foto: Shutterstock

Ekspertka GPW podkreśliła że nowe wskaźniki referencyjne (indeksy) będą miały odniesienia do oprocentowania depozytów tylko z jednego dnia (over night) oraz do samych transakcji, a nie od czynników kwotowych jak było w przypadku WIBOR, który bierze pod uwagę kwoty (cena i skłonność do zawierania transakcji)  i  wreszcie faktyczne zawierane transakcje.

Dlatego nowe wskaźniki referencyjne były planowane od lat i będą bardziej korzystne dla kredytobiorców, bo takie wskaźniki zwykle są niższe od stawek opartych na rynku międzybankowym.

Zgodnie z rządowym projektem ustawy mającej na celu wsparcie kredytobiorców – który trafił do Sejmu – banki muszą się przygotować, aby od 2023 r. zastąpić wskaźnik WIBOR nowym wskaźnikiem. GPW Benchmark, spółka-córka GPW zajmująca się opracowywaniem wskaźników i indeksów, w miejsce WIBOR-u proponuje wskaźniki transakcyjne.

GPW Benchmark zaproponowała trzy nowe wskaźniki: 1/WRR (Warsaw Repo Rate), 2/WIRF (Warszawski Indeks Rynku Finansowego) oraz 3/WIRD (Warszawski Indeks Rynku Depozytowego).

Z punktu widzenia kredytobiorców najważniejszy jest ten ostatni wskaźnik, bo to on miałby być wskaźnikiem, na podstawie którego liczone jest oprocentowanie kredytów. Ale w przypadku każdego z tych wskaźników są różnice w stosunku do stosowanego obecnie WIBOR.

W przypadku WIBOR-u dla depozytów overnight wynosi obecnie 5,05 proc., stawka referencyjna POLONIA, stosowana przez NBP, to 4,85 proc. Stawka WRR wynosi 4,91 proc., a więc jest na poziomie zbliżonym do POLONII.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj
05:23 Aleksandra Bluj, wiceprezes GPW Benchmark tłumaczy jakie, nowe trzy wskaźniki mogą zastąpić WIBOR ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Aleksandra Bluj, wiceprezes GPW Benchmark tłumaczy jakie, nowe trzy wskaźniki mogą zastąpić WIBOR ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

PR24/PR1/Justyna Golonko/sw


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem