more_horiz
Gospodarka

Rosyjska filia Google bankrutuje? Media: to efekt sporów pomiędzy firmą a rosyjskimi władzami

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 15:38
Rosyjska spółka zależna amerykańskiego potentata internetowego - firmy Google - zamierza wystąpić do sądu arbitrażowego z wnioskiem o uznanie własnej upadłości, podała agencja Interfax. 
Bankructwo Google w Rosji oznacza wzmożoną cenzurę i utrudniony dla Rosjan dostęp do treści niepodlegających kontroli Kremla
Bankructwo Google w Rosji oznacza wzmożoną cenzurę i utrudniony dla Rosjan dostęp do treści niepodlegających kontroli KremlaFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

"Obecna sytuacja to pokłosie licznych sporów pomiędzy firmą a rosyjskimi władzami. Pod pretekstem naruszania rosyjskiego prawa spółka zależna Google'a została obłożona wieloma bardzo dużymi grzywnami" - poinformował portal wnp.pl.

Rosyjski sąd nałożył na Google karę w wysokości ponad 7,2 mld rubli w związku z roszczeniami Roskomnadzoru, który kontroluje rynek internetowy w Rosji. W maju komornicy Federacji Rosyjskiej wszczęli sprawę przeciwko Google o jej wyegzekwowanie, podano także. 

Spory sądowe i grzywny

Jak podano, firma została również wielokrotnie ukarana przez sąd grzywną za nieusuwanie zabronionych treści na swoich stronach, w tym na serwisie Youtube. Ponadto w sądzie arbitrażowym, w którym powodami są rosyjskie media, wszczęto przeciwko niej ostatnio kilka pozwów.

Ograniczenie działalności

Rosyjski podmiot prawny Google w 2021 r. poniósł stratę netto w wysokości 26 miliardów rubli. To pierwsza strata firmy od co najmniej 2009 roku. Sam podmiot prawny został zarejestrowany w 2005 roku.

"10 marca 2022 roku, z powodu problemów z płatnościami w zagranicznych sklepach, Google ograniczył działanie Google Play w Rosji. Ponadto ze sklepu usunięto aplikacje rosyjskich banków, które zostały objęte sankcjami.W maju 2022 roku Google zakazał rosyjskim użytkownikom i programistom pobierania i aktualizowania płatnych aplikacji w Google Play. Bezpłatne aplikacje pozostają dostępne" - czytamy także. 

Portal wyjaśnia, że bankructwo Google w Rosji oznacza wzmożoną cenzurę i utrudniony dla Rosjan dostęp do treści niepodlegających kontroli Kremla. Rosjanie nie będą mogli także monetyzować tworzonych i rozprowadzanych za pomocą Google treści.

Czytaj także:


Polskieradio24.pl/wnp.pl/mk