Czy obniżenie stawki podatku PIT do 12 procent zmniejszy dochody organizacji pożytku publicznego?
Budżet zrekompensuje organizacjom pożytku publicznego utraty wpływów z darowizn w postaci 1 procenta z podatków PIT - powiedział Wojciech Karczmarczyk, dyrektor Narodowego Centrum Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2022-05-20, 17:00
Gość audycji przypomniał, że obowiązująca od roku 2003 ustawa o organizacjach pożytku publicznego, była stałym źródłem pieniędzy na cele społeczne. A chęć przekazywania części pieniędzy z podatku PIT na na takie cele, rosła z roku na rok. Dla przykładu suma pieniędzy przekazanych w ramach "1 procent PIT" w roku 2021 była zbliżona do 1 mld złotych. Nowa,12 procentowa stawka podatkowa, która zacznie obowiązywać od lipca tego roku, zmniejszy takie wpływy według szacunków resortu finansów nawet o 200 mln złotych rocznie.
Dlatego trwają prace w Radzie Organizacji Pożytku Publicznego nad zniwelowaniem tej straty, choć sam mechanizm rekompensaty np. oparty na zasadzie proporcjonalności (im większe pieniądze dostawała organizacja - tym więcej wyrównania z budżetu) ma wiele mankamentów. Może ograniczyć zasilanie tymi środkami wiele mniejszych organizacji.
Tymczasem te największe organizacje dostają pieniądze na konta ogólne w ramach tzw. planu szczegółowego, np. na wsparcie leczenia konkretnej osoby. I ta proporcjonalna forma dofinansowania z budżetu utraconych pieniędzy z 1 procenta podatku PIT, pójdzie na cele własne takich organizacji, bo pieniądze z budżetu nie mogą być wykorzystane na cele szczegółowe. I to jest mało korzystne dla tych instytucji.
Dlatego powstanie mechanizm w formie dotacji na zasadzie otwartego konkursu ofert i te zasady będą zaproponowane przewodniczącemu Komitetu ds.Organizacji Pożytku Publicznego oraz ministrowi finansów przez Radę Organizacji Pożytku Publicznego. Otwarte konkursy są znane od roku 2003. Inny sposób wyjścia z tego impasu np. mechanizm np. podniesienia poziomu darowizn z PIT z 1 % do 1,5-2 %, nic nie da, bo zbyt wiele grup społecznych zostało zwolnionych z płacenia podatku PIT w ramach wielkiej reformy fiskalnej.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.
Posłuchaj
PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw
REKLAMA