Branża magazynowa skorzystała na pandemii. Znamy wyniki raportu

2022-05-24, 14:53

Branża magazynowa skorzystała na pandemii. Znamy wyniki raportu
Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce na koniec I kw. 2022 roku wyniosła ponad 25 mln mkw.Foto: Don Pablo/ Shutterstock

W I kwartale 2022 r. wartość transakcji inwestycyjnych na rynku powierzchni magazynowych wyniosła 191 mln euro - wynika z raportu "Branża logistyczno-przemysłowa. Kierunki rozwoju z perspektywy 2022 r.".

Według 7R i Colliers dla branży magazynowej, inaczej niż dla wielu innych sektorów gospodarki, pandemia okazała się być jednym z kluczowych czynników napędzających rozwój w 2021 roku. Stało się tak m.in. za sprawą wzrostu zapotrzebowania na usługi kurierskie i logistyczne, które wymagały zaplecza. Na wzmożony popyt bardzo szybko zareagowali deweloperzy, którzy dzięki dużym zasobom banków ziemi mogli niemalże od ręki rozpocząć realizację nowych obiektów.

Przybywa powierzchni magazynowej

Z raportu wynika, że w I kwartale 2022 r. wartość transakcji inwestycyjnych na rynku powierzchni przemysłowo-logistycznych wyniosła 191 mln euro. "Pod względem wysokości stóp kapitalizacji nie odnotowano znacznych różnic pomiędzy początkiem roku 2022 a rokiem 2021. Do końca 2021 r. panował trend na obniżanie się stóp kapitalizacji. Końcówka I kw. 2022 r. przyniosła odwrócenie tego trendu spowodowane m.in. presją inflacyjną" - podali autorzy opracowania.

Nowe magazyny w budowie

Dodali, że całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce na koniec I kw. 2022 roku wyniosła ponad 25 mln mkw. Deweloperzy oddali do użytku w tym czasie niemal 1,3 mln mkw., co było najwyższym jak dotąd wynikiem w historii polskiego rynku powierzchni przemysłowych i logistycznych.

W raporcie wskazano, że miniony kwartał upłynął również pod znakiem rekordowej ilości powierzchni w budowie - pod koniec marca 2022 r. 4,8 mln mkw.

Czytaj także:

Zwrócili uwagę, że o tym, czy dynamika wzrostu rynku w całym 2022 roku będzie zbliżona do tej z roku ubiegłego zadecyduje wiele czynników. Wśród nich bez wątpienia najważniejszym pozostaje kwestia potencjalnej eskalacji wojny w Ukrainie oraz jej konsekwencje gospodarcze.

PR24, akg

Polecane

Wróć do strony głównej