more_horiz
Gospodarka

Tauron ogłosi strategię dojścia do neutralności klimatycznej. Znamy termin jej publikacji

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 13:12
Tauron Polska Energia kończy aktualizację strategii i planuje, że zostanie ona opublikowana do końca I połowy tego roku, poinformował prezes Paweł Szczeszek.
Tauron kończy aktualizację strategii. Dokument ten wyznaczy sposób dojścia do długoterminowego celu - do neutralności klimatycznej
Tauron kończy aktualizację strategii. Dokument ten wyznaczy sposób dojścia do długoterminowego celu - do neutralności klimatycznejFoto: Shutterstock /only_kim

Jak tłumaczy spółka dokument ten wyznaczy sposób dojścia do długoterminowego celu - do neutralności klimatycznej. Podstawowym założeniem nowej strategii będzie przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Aktywa węglowe

Prezes Grupy Paweł Szczeszek powiedział, że prace z wydzieleniem aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego idą zgodnie z harmonogramem. Dodał, że do końca czerwca spółka chce zamknąć wewnętrzną reorganizację z tym związaną.

- Do końca czerwca chcemy zamknąć wewnętrzną reorganizację związaną z przygotowaniem do wydzielenia konwencjonalnych aktywów wytwórczych. Przygotowaliśmy procesy zmiany własnościowej spółek serwisowych i wypracowaliśmy zakres i zasady zmian funkcji wsparcia, w tym przejścia pracowników - powiedział Szczeszek podczas telekonferencji.

Posłuchaj
00:31 IAR/Prostak: Prezes Paweł Szczeszek mówi o reorganizacji w Grupie Tauron Prezes Tauronu Paweł Szczeszek, mówi m.in., że do końca czerwca chce zamknąć wewnętrzną reorganizację związaną z przygotowaniem do wydzielenia konwencjonalnych aktywów wytwórczych

Nowa spółka Tauronu

- Równocześnie wyodrębniamy działalności niezwiązane z wytwórczymi aktywami węglowymi - na przykład nieruchomości pod farmę pv, pod inwestycje gazowe i projekty wodorowe - wyjaśnił prezes.

Działalność ta zostanie przeniesiona do nowej spółki - Tauron Inwestycje.

Wyniki finansowe w segmencie wydobycia

W pierwszym kwartale EBITDA grupy w segmencie wydobycia wyniosła 117 mln zł. To drugi kwartał z rzędu z pozytywnym wynikiem. W analogicznym okresie 2021 roku grupa zanotowała 14 mln zł straty EBITDA. 

Przedstawiciele spółki poinformowali, że EBITDA w segmencie wydobycia może w tym roku oscylować wokół zera. W segmencie sprzedaży oczyszczone wyniki mogą być nieco niższe rrok do roku.

- Jeśli chodzi o perspektywy segmentu na ten rok, to mamy do czynienia z dwoma ważnymi czynnikami. Czynnik rynkowy powinien wpływać pozytywnie na wyniki segmentu w tym roku. Drugi czynnik to kwestia warunków górniczo-geologicznych. Wybieg ścian jest limitowany, na przełomie drugiego i trzeciego kwartału będziemy mieć do czynienia z istotnymi przezbrojeniami, które pogorszą nieco wyniki w tych dwóch kwartałach. Natomiast w czwartym kwartale powinniśmy znów zobaczyć pozytywne wyniki w tym obszarze" - powiedział wiceprezes Krzysztof Surma.

- Szacujemy, że EBITDA w tym segmencie powinna oscylować wokół zera w tym roku - dodał wiceprezes.

Na początku marca Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu "Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa". Dokument przewiduje utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem