more_horiz
Gospodarka

Czy nowe obligacje chronią nasze oszczędności przed inflacją? Zobacz najnowszą analizę

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 14:29
Nowe obligacje detaliczne, które zostaną wypuszczone w czerwcu, mogą uchronić nasze oszczędności przed inflacją na poziomie około 5,5 proc., a więc nie w pełni. Zamiana starych papierów na nowe może się jednak opłacać - oceniło HRE w komentarzu.
W przypadku rocznych obligacji oprocentowanie ma być równe stopie referencyjnej NBP, czyli 5,25 proc.
W przypadku rocznych obligacji oprocentowanie ma być równe stopie referencyjnej NBP, czyli 5,25 proc.Foto: DarSzach/shutterstock

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwa Finansów od czerwca będzie można kupić detaliczne obligacje skarbowe, których oprocentowanie będzie zależało od poziomu głównej stopy procentowej NBP. Będą to papiery roczne i dwuletnie.

Poziom oprocentowania będzie aktualizowany

"W przypadku papierów rocznych oprocentowanie ma być równe stopie referencyjnej NBP (5,25 proc.). Jeśli pieniądze będziemy chcieli powierzyć na dwa lata, to przy określaniu oprocentowania jako bonus co miesiąc do stopy referencyjnej doliczone zostanie 0,25 pkt proc." - odnotowano w komentarzu HRE. Jak przypomniano, w obu przypadkach co miesiąc ma być aktualizowany poziom oprocentowania i co miesiąc mają być wypłacane odsetki.

Według ekspertów HRE oprocentowanie obligacji powinno w najbliższych miesiącach rosnąć wraz ze spodziewanymi podwyżkami stóp procentowych. "Można szacować, że nowe papiery roczne i dwuletnie mogą uchronić nasze oszczędności przed inflacją na poziomie około 5,5 proc." - poinformowano. "To i dużo, i mało" - ocenili analitycy.

Prognoza inflacji

Autorzy komentarza zauważyli, że według projekcji przygotowanej przez analityków NBP w ciągu najbliższych 12 miesięcy ceny dóbr i usług pójdą w górę o 10,2 proc. "Dopiero kolejny rok ma przynieść inflację na poziomie 4,4 proc." - dodało HRE.

Analitycy HRE zaznaczyli, że w wypadku spełnienia się tych prognoz, ani oferowane przez rząd w czerwcu obligacje roczne, ani dwuletnie nie uchronią w pełni kapitału przed destrukcyjnym działaniem inflacji. Jak dodali, mimo to zamiana starych obligacji na nowe "może się opłacać".

"Sporą zmianą jest (...) podniesienie do 3 proc. oprocentowania trzymiesięcznych papierów. Jeszcze w maju powierzając w ich ramach pieniądze mogliśmy zarobić o połowę mniej" - podkreślili analitycy. Dodali, że w okresie od maja 2020 do stycznia 2022 inwestowaliśmy w te papiery w zamian za obietnicę wypłacenia zaledwie 1 proc. zysku.

Trzeba zapłacić podatek

"Lepsze oprocentowanie oznacza, że osoby, które w ostatnim czasie inwestowały swoje środki, kupując obligacje trzymiesięczne i dwuletnie, powinny rozważyć zamianę posiadanych papierów na te emitowane w czerwcu" - stwierdzono w komentarzu. "Ewentualna strata związana z utraceniem dotychczas naliczonych odsetek powinna zostać szybko nadrobiona i to z nawiązką, jeśli w czerwcu kupimy papiery oprocentowane nawet kilkukrotnie lepiej niż te, które są dziś w naszych portfelach" - dodano.

Czytaj także:

Przypomniano, że od wszystkich dochodów osiąganych z obligacji skarbowych należy zapłacić tzw. podatek Belki. "W efekcie wraz z tym, jak rośnie inflacja, otrzymujemy co prawda coraz wyższe oprocentowanie obligacji, ale nasza dodatkowa marża zysku jest z coraz większą nawiązką pochłaniana przez podatek" - wyjaśniono.

"W praktyce obligacje czteroletnie kupione w czerwcu będą w stanie ochronić nas przed inflacją na poziomie około 4-4,5 proc. Dziesięciolatki mogą uchronić przed wzrostem cen w tempie 5-5,5 proc. rocznie. Dopiero obligacje dwunastoletnie chronią przed inflacją na poziomie około 7-7,5 proc." - wylicza HRE.

Zwrócono jednak uwagę, że w papiery dwunastoletnie są przeznaczonych dla beneficjentów programu 500+, a na zakup tych obligacji można wydać tylko tyle, ile otrzymano w ramach świadczenia wychowawczego.

PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem