more_horiz
Gospodarka

Komornicy zajęli środki rosyjskiej filii Google. Firma straciła miliony dolarów

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 15:43
Komornicy zajęli równowartość ponad 123 mln dol. ze środków rosyjskiej filii amerykańskiego koncernu Google - podała agencja Reuters. W ubiegłym tygodniu firma ogłosiła, że złoży wniosek o bankructwo, ponieważ konto bankowe rosyjskiego oddziału zostało zajęte.
Rosyjskie władze nałożyły wcześniej na koncern kary finansowe, w tym wartą 113 mln dolarów grzywnę
Rosyjskie władze nałożyły wcześniej na koncern kary finansowe, w tym wartą 113 mln dolarów grzywnęFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Rosyjskie władze nałożyły wcześniej na koncern kary finansowe, w tym wartą 113 mln dolarów grzywnę za to, co Moskwa nazywa trwałym niezastosowaniem się do nakazu usunięcia treści uznawanych w Rosji za nielegalne.

Rosyjski Google 18 maja 2022 r. poinformował, że ponieważ konto bankowe firmy zostało zajęte, nie jest w stanie prowadzić działalności w Rosji i składa deklarację o niewypłacalności. Zapewnił jednak, że darmowe serwisy koncernu, jak YouTube i wyszukiwarka, będą nadal działać.

Pod koniec marca rosyjski państwowy regulator mediów i internetu, Roskomnadzor, przygotował dwa pozwy do sądu administracyjnego przeciw Google i YouTube, które oskarżył o "promowanie fałszywych treści". Poinformował też, że będzie zabiegał o nałożenie na Google'a kary będącej równowartością 20 proc. rocznych dochodów firmy w Rosji.

Pod ciężarem kar i grzywien

W połowie maja agencja Interfax podała, że rosyjska spółka zależna amerykańskiego potentata internetowego - firmy Google - zamierza wystąpić do sądu arbitrażowego z wnioskiem o uznanie własnej upadłości. Jak wyjaśniał portal wnp.pl obecna sytuacja to pokłosie licznych sporów pomiędzy firmą a rosyjskimi władzami. Pod pretekstem naruszania rosyjskiego prawa spółka zależna Google'a została obłożona wieloma bardzo dużymi grzywnami

Jak informował wtedy portal rosyjski podmiot prawny Google w 2021 r. poniósł stratę netto w wysokości 26 miliardów rubli. To pierwsza strata firmy od co najmniej 2009 roku. Sam podmiot prawny został zarejestrowany w 2005 roku.

Według portalu bankructwo Google w Rosji oznacza wzmożoną cenzurę i utrudniony dla Rosjan dostęp do treści niepodlegających kontroli Kremla. Rosjanie nie będą mogli także monetyzować tworzonych i rozprowadzanych za pomocą Google treści.

Czytaj także: 

PAP/PR24.pl/mk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem