more_horiz
Gospodarka

Koszt wakacji kredytowych dla banków. Znamy wyliczenia ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 13:47
Koszt dla banków wakacji kredytowych, które rząd zamierza wprowadzić aby pomóc kredytobiorcom hipotecznym, mógłby wynieść do 27,9 mld zł w 2022 roku i w 2023 roku - ocenia Związek Banków Polskich (ZBP).
Rządowy projekt ustawy, który ma m.in. wspomóc osoby mające problem ze spłatą złotowych kredytów mieszkaniowych został skierowany do sejmowej komisji finansów.
Rządowy projekt ustawy, który ma m.in. wspomóc osoby mające problem ze spłatą złotowych kredytów mieszkaniowych został skierowany do sejmowej komisji finansów.Foto: Facebook/Arkadiusz Wiśniewski

"W przypadku w którym z wakacji kredytowych skorzystałoby 80 proc. uprawnionych kredytobiorców spłacających kredyty złotowe na nieruchomości niekomercyjne (najbardziej prawdopodobny scenariusz w opinii ZBP), łączny koszt dla sektora bankowego osiągnąłby poziom 13,1-16,4 mld zł w 2022 roku oraz 21,3-27,9 mld zł w okresie 2022-2023" - czytamy w opinii ZBP.

Jakie będzie zainteresowanie wsparciem?

Rządowy projekt ustawy, który ma m.in. wspomóc osoby mające problem ze spłatą złotowych kredytów mieszkaniowych, został w czwartek po pierwszym czytaniu skierowany do sejmowej komisji finansów.

ZBP przyznaje, że ciężko jednoznacznie wysondować możliwą skalę zainteresowania wakacjami kredytowymi, uważa jednak, że z rozwiązania tego może skorzystać ok. 80 proc. uprawnionych kredytobiorców.

W komentarzu związek podkreśla, że otwarta formuła przystąpienia do wakacji kredytowych stanowi zagrożenie dla stabilności sektora bankowego, która będzie także osłabiać działania polityki monetarnej NBP i decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Umożliwi również nieuzasadniony transfer środków finansowych od deponentów do zamożnych kredytobiorców, którzy żadnego wsparcia nie potrzebują.

Doprecyzować pojęcie kredytu w złotych

Według ZBP, w ciągu dalszych prac legislacyjnych, należy doprecyzować zawarte w projekcie pojęcie kredytu udzielonego w złotych tak, aby nie budziło wątpliwości, że ze wsparcia nie mogą skorzystać posiadacze kredytów denominowanych lub indeksowanych do walut obcych.

"W zakresie projektu rządowego kluczowe jest również wyłączenie z zakresu zastosowania umów kredytu o stałej stopie oprocentowania, bowiem kredytobiorcy będący stroną tego rodzaju umów nie doświadczyli wzrostu stóp procentowych" - napisano w informacji ZBP.

Jednocześnie ZBP wskazuje, że już dziś na rynku dostępne są oferty banków pozwalające kredytobiorcom na zamianę kredytów ze zmienną stopą procentową na kredyty ze stałym oprocentowaniem.

Dla kogo wakacje kredytowe?

Jak wynika z informacji będących w posiadaniu ZBP, w pierwszym kwartale tego roku banki zawarły z klientami około 35 tys. 718 umów dotyczących kredytów na stałą stopę procentową. Były to zarówno kredyty udzielane na stałą stopę procentową od chwili podpisania umowy oraz wprowadzane aneksami do pierwotnych umów konwersje z oprocentowania zmiennego na stałe.

"Łącznie stanowiło to około 75 proc. (liczba umów kredytowych) lub 60 proc. (wolumen udzielonych kredytów) całej akcji kredytowej banków w tym okresie" - dodano.

Czytaj także:

Jak mówił w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski, rząd chce aby wakacje kredytowe obejmowały umowy zawarte na własny cel mieszkaniowy i jest to jeden warunek, który ma być wprowadzony aby z skorzystać z tego rozwiązania.

"Uważamy i tego pewnie będziemy się trzymać podczas dalszych prac parlamentarnych, że niezasadne jest wprowadzenie dalszych warunków, czy to wysokości dochodów rodziny, czy do wielkości mieszkania" - podkreślił wiceminister.

Według rządowego projektu z wakacji kredytowych kredytobiorcy będą mogli skorzystać w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku.

PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem