"Rządy powinny kierować pomoc do najbardziej narażonych obywateli." MFW o walce z rosnącymi cenami
Międzynarodowy Fundusz Walutowy sugeruje, że rządy walczące z gwałtownie rosnącymi cenami żywności i paliwa powinny kierować pomoc do najbardziej narażonych obywateli, a nie udzielać pomocy ogólnej, która może doprowadzić do nadwyrężenia finansów publicznych.
2022-06-08, 06:15
Ponad połowa ze 134 krajów objętych badaniem stwierdziła, że wprowadziła dotacje lub obniżki podatków, aby złagodzić skutki gwałtownego wzrostu cen spowodowanego wojną na Ukrainie - podał Międzynarodowy Fundusz Walutowy na swoim blogu.
Rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadziła do gwałtownego wzrostu cen żywności i paliwa, potęgując globalne problemy gospodarcze, zwłaszcza w gospodarkach rozwijających się, które bardziej niż bogatsze walczą o powrót do zdrowia po pandemii wirusa COVID-19.
Subsydia nie dla wszystkich
"Decydenci polityczni powinni pozwolić, aby wysokie ceny światowe przełożyły się na gospodarkę krajową, chroniąc jednocześnie gospodarstwa domowe znajdujące się w trudnej sytuacji, które odczuwają skutki podwyżek" - czytamy na blogu MFW. "W ostatecznym rozrachunku jest to mniej kosztowne niż utrzymywanie sztucznie niskich cen dla wszystkich bez względu na ich możliwości płatnicze".

MFW często stawia usunięcie subsydiów jako warunek udzielenia pomocy. Pakistan 2 czerwca po raz drugi w ciągu tygodnia obniżył dopłaty do paliwa, aby zapewnić sobie dofinansowanie z MFW. Tunezja, która ubiega się o pożyczkę z MFW w wysokości 4 mld dolarów, zapowiedziała we wtorek, że w przyszłym roku zacznie ograniczać dotacje na energię i żywność, a także transfery finansowe dla ubogich rodzin.
REKLAMA
Na blogu MFW zauważono, że w pierwszych czterech miesiącach tego roku rządy przerzuciły na konsumentów mniejszą część wzrostu cen ropy niż w 2021 r., dodając, że dotacje zachęcały do większego zużycia energii, a tym samym napędzały wzrost cen. Obawy o bezpieczeństwo żywnościowe mogą oznaczać, że niektóre rządy nie mają innego wyjścia, jak tylko wprowadzić subsydia, a nawet rozdawać podstawowe artykuły spożywcze - napisano na blogu.

- Czytaj także:
PolskieRadio24.pl/ MFW/ Reuters/ mib
REKLAMA