Dofinansowanie na zakup odbiornika cyfrowego. Blisko 300 tys. wniosków złożono na poczcie
Blisko 300 tysięcy osób złożyło w placówkach Poczty Polskiej wnioski o dofinansowanie zakupu odbiornika cyfrowego w związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej - przekazał operator. Poczta dodała, że sprzedała też ponad 27 tys. dekoderów.
2022-06-09, 17:57
Poczta poinformowała w komunikacie, że blisko 300 tysięcy osób odwiedziło jej placówki w celu uzyskania bonu na dofinansowanie zakupu odbiornika cyfrowego pozwalającego odbierać nowy standard telewizji naziemnej. W punktach pocztowych kupiono też ponad 27 tys. dekoderów.
Operator przypomniał, że spółka uruchomiła obsługę wniosków 21 marca, w związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Dofinansowanie do zakupu odbiorników cyfrowych uzależnione jest od rodzaju odbiornika i wynosi 250 zł w przypadku telewizora i 100 zł w przypadku dekodera. Zakup odbiorników jest możliwy już w ponad 2,6 tys. punktów sprzedaży zlokalizowanych w całej Polsce.
Wnioski także przez internet
Dodano, że zawnioskowanie o świadczenie na zakup odbiornika cyfrowego możliwe jest albo przez internet za pośrednictwem strony (https://www.gov.pl/web/dvbt2), albo w placówkach Poczty Polskiej.
"Placówki pocztowe to pierwszy wybór Polaków, którzy pragną uzyskać dofinansowanie do zakupu odbiornika cyfrowego. Wielu klientów pytało naszych pracowników o możliwość zakupu dekodera na miejscu. Wyszliśmy naprzeciw tym oczekiwaniom i wprowadziliśmy takie urządzenie do oferty. Dzięki temu rozwiązaniu klienci mogą od ręki załatwić całą sprawę – uzyskać bon i zakupić dekoder, bez konieczności odwiedzania innych sklepów" - wskazał rzecznik Poczty Daniel Witowski.
Przejście na nowy standard
W Polsce przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC odbywa się regionalnie, w czterech etapach. Pierwsze przełączenia rozpoczęły się 28 marca br. w województwach dolnośląskim i lubuskim. Ostatnie przełączenie nastąpi 27 czerwca br. w północno-wschodniej część kraju i obejmie województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie.
REKLAMA
Ustawę o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej Sejm uchwalił 24 lutego 2022 r.
Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku. Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiązać się będzie z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej.
Złożenie wniosku jest możliwe również online: https://www.gov.pl/web/dvbt2
- Sprawdź swój odbiornik telewizyjny. W części kraju od poniedziałku zmiana standardu nadawania sygnału TV
- "Lepsza jakość obrazu i dźwięku". Zobacz, co się zmieni w nadawaniu naziemnej TV
PAP/PR24.pl/mk
REKLAMA