"Przedsiębiorcy coraz częściej żądają waloryzacji wynagrodzeń". Waldemar Buda o rynku zamówień publicznych
Chcemy utrzymać stabilność na rynku zamówień publicznych - powiedział w piątek szef MRiT Waldemar Buda. Dodał, że resort podejmuje działania mające wspierać przedsiębiorców, szczególnie tych z sektora małych i średnich firm.
2022-06-10, 20:34
Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, resort prowadzi rozmowy z przedsiębiorcami działającymi na rynku zamówień publicznych.
Wsparcie dla przedsiębiorców
- Kontynuujemy dialog z uczestnikami rynku zamówień publicznych w celu wypracowania kierunku dalszych działań ze strony rządu w związku z obecną sytuacją gospodarcza i społeczną, która wpływa nie tylko na warunki prowadzenia działalności gospodarczej, ale również na jej rentowność. W ministerstwie podejmujemy działania mające wspierać przedsiębiorców, szczególnie tych należących do sektora MŚP. Jesteśmy z nimi w stałym dialogu - wskazał Waldemar Buda podczas piątkowej debaty w MRiT, w trakcie której omówiono potrzeby uczestników rynku zamówień publicznych w kontekście aktualnych warunków rynkowych.
Branża budowlana z problemami
Według resortu jednym z obszarów gospodarki, który w ostatnim czasie szczególnie odczuwa dynamiczne zmiany zachodzące w otoczeniu gospodarczym jest rynek zamówień publicznych. Zwrócono uwagę, że obecna sytuacja gospodarcza i społeczna, spowodowana nie tylko pandemią COVID-19, ale także wojną w Ukrainie, szczególnie dotyka branżę budowlaną.
Jak przekazał resort, "przedsiębiorcy wysuwają coraz częściej wobec zamawiających żądania waloryzacji wynagrodzeń w ramach realizowanych kontraktów, w celu dostosowania ich do aktualnych warunków rynkowych". Dodano, że kwestie związane z dopuszczalnością i zasadami waloryzacji wynagrodzeń wykonawców wywołują wiele wątpliwości wśród uczestników rynku. Zdaniem resortu w wielu przypadkach przyczynia się to "do braku konsensusu pomiędzy stronami zawartych umów".
Utrzymać stabilność rynku zamówień
- Chcemy utrzymać stabilność na rynku zamówień publicznych. Perspektywa wstrzymania wykonania udzielonych zamówień to scenariusz niepożądany nie tylko dla strony publicznej, lecz przede wszystkim dla przedsiębiorców, dla których wiązałby się on z istotnymi problemami w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej - stwierdził Buda.
- Małe i średnie firmy na rynku zamówień publicznych. Rząd chce zwiększyć ich rolę
- UOKiK tropi zmowy przetargowe w zamówieniach publicznych. Dwie sprawy zakończyły się karami
Jak zaznaczył minister, resort podejmuje "starania ukierunkowane na ograniczenie negatywnego wpływu obecnych warunków rynkowych na proces realizacji zamówień".
REKLAMA
Obowiązujące od 2021 r. Prawo zamówień publicznych kompleksowo reguluje zasady udzielania zamówień publicznych, począwszy od momentu planowania, poprzez przygotowanie postępowania, procedurę wyboru wykonawcy, po realizację zawartej umowy i jej ewaluację. Jednym z kluczowych rozwiązań jest zwiększenie znaczenia współpracy między zamawiającym i wykonawcą.
PR24, akg
REKLAMA