Małe i średnie firmy na rynku zamówień publicznych. Rząd chce zwiększyć ich rolę
Na wtorkowym posiedzeniu rządu ma być rozpatrywana tzw. polityka zakupowa państwa, której celem jest zwiększenie zaangażowania małych i średnich firm w rynek zamówień publicznych. To jeden z projektów w ramach Polskiego Ładu.
2022-01-10, 17:07
Ministerstwo Rozwoju i Technologii, odpowiedzialne za opracowanie projektu, przygotowanie polityki wynika z nowego Prawa zamówień publicznych, a zawarte w niej zalecenia są "uzupełnieniem przepisów ustawy i kolejnym elementem reformy systemu zamówień publicznych".
System zamówień publicznych w oparciu o priorytety
Polityka zakupowa państwa (Pzp), która ma zwiększyć zaangażowanie podmiotów z sektora MŚP w rynek zamówień publicznych, jest jednym z projektów Polskiego Ładu. Rada Ministrów przyjmuje jej dokument w formie uchwały, raz na cztery lata. Pierwsza Pzp obejmuje lata 2022-2025 - wskazał resort.
Według MRiT polityka zakupowa opisuje system zamówień publicznych w oparciu o priorytety, którymi są: rozwój potencjału MŚP; profesjonalizacja; zrównoważone zamówienia publiczne.
"Chodzi przede wszystkim o zwiększenie zainteresowania podmiotów z sektora małych i średnich firm rynkiem zamówień publicznych, oraz wzrost aktywności MŚP obecnych już na tym rynku" - zaznaczył resort. Służyć temu mają, m.in. podział zamówienia na części (które będą w stanie wykonać MŚP); równomierne i dostosowane do MŚP rozkładanie ciężaru finansowania zamówienia; a także "szersze zastosowania umów ramowych".
Wzmocnienie potencjału krajowego sektora usług oraz przemysłu
Przewidziano też szkolenia dla przedsiębiorców i uczestników zamówień publicznych. "Dotyczyć mają zamówień w kluczowych dla MŚP sektorach - robót budowlanych, urządzeń medycznych, usług informatycznych" - zakłada resort.
MRiT ocenia, że realizacja Pzp przyczyni się do "powstania dominującej pozycji MŚP na rynku zamówień publicznych, do wzmocnienia potencjału krajowego sektora usług oraz przemysłu". Mikro, małe i średnie firmy stanowią w Polsce zdecydowaną większość przedsiębiorstw - 99,8 proc. Wśród nich najliczniejszą grupą są mikroprzedsiębiorstwa.
Polityka zakupowa państwa ma też przyczynić się do profesjonalizacji zamówień - zwiększenia ich efektywności i innowacyjności. Chodzi o kadry odpowiedzialne za realizowanie potrzeb zakupowych zamawiających i wybór rozwiązań uwzględniających aspekty środowiskowe, innowacyjne, społeczne czy prozdrowotne.
Resort wskazał też na zrównoważone i innowacyjne zamówienia - "aby dać impuls do rozwoju w kierunku gospodarczych trendów związanych z innowacyjnością i ekologią, przy zapewnieniu usług publicznych o wysokiej jakości".
PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA