Darmowe projekty domów do 70 m2 dostępne do końca miesiąca. Zobacz, gdzie można je znaleźć

2022-06-20, 14:41

Darmowe projekty domów do 70 m2 dostępne do końca miesiąca. Zobacz, gdzie można je znaleźć
W ciągu 15 lat od poprzedniego badania o 10 pkt proc. zwiększył się odsetek osób mieszkających w domach.Foto: Alex Stemmers/Shutterstock

Darmowe projekty domów do 70 metrów kwadratowych będą dostępne w drugim kwartale bieżącego roku - zapowiedziała pełniąca obowiązki Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska podczas seminarium dotyczącego wyzwań współczesnego budownictwa.

Seminarium zostało zorganizowane w warszawskiej siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. W jego tracie Dorota Cabańska wyjaśniła, że projekty domów, które można wybudować w uproszczonej procedurze bez pozwolenia na budowę, znajdą się na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

- Wszystkie projekty zostały wyłonione w ramach konkursu, który był ogłoszony w ubiegłym roku i zgłosiły się do niego pracownie architektoniczne - mówiła pełniąca obowiązki Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Oceniła też, że projekty charakteryzują się wysokimi walorami architektonicznymi i dobrymi parametrami energetycznymi.

Projekty GINB nie są obowiązkowe

Pełniąca obowiązki Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego przypomniała, że każdy projekt trzeba będzie następnie zaadaptować do konkretnej działki. Dodała, że dom bez pozwolenia do 70 metrów kwadratowych można wybudować również na podstawie własnego projektu. Skorzystanie z darmowych jest dobrowolne.

Łukasz Marciniak, zastępca dyrektora Departamentu Planowania Przestrzennego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, przypomniał, że dom w uproszczonej procedurze można postawić także na działce nieobjętej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wówczas należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. - W przypadku domów do 70 metrów kwadratowych została przygotowana szczególna forma decyzji o warunkach zabudowy. Taką decyzję można uzyskać w ciągu 21 dni - mówił Łukasz Marciniak, ale zastrzegł, że w niektórych przypadkach urzędy mogą wydłużyć termin o niezbędne uzgodnienia lub opiniowanie.

Dowolność rozporządzania małymi domami

Bartłomiej Baran, zastępca dyrektora Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w MRiT, wytłumaczył, że dom wybudowany w uproszczonej procedurze można później sprzedać, wynająć, przepisać na dzieci, a także przeznaczyć jedno z pomieszczeń na działalność gospodarczą po zgłoszeniu zmiany sposobu użytkowania do właściwego urzędu.

Czytaj także:

 Program "Dom bez formalności" działa od 3 stycznia bieżącego roku. Może z niego skorzystać każdy, kto ma prawo dysponować nieruchomością na cele budowlane. Jednym warunkiem jest przeznaczenie domu na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych lub rekreacyjnych.
Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć między innymi na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii w zakładce "Dom bez formalności".

 

IAR/pr24.pl/PKJ

 

Polecane

Wróć do strony głównej