Prof. Waldemar Rogowski z BIK: spada zdolność kredytowa Polaków
Popyt na kredyty hipoteczne spadł w ostatnim czasie do najniższego poziomu od 14 lat, co jest wynikiem zmniejszenia zdolności kredytowych Polaków. Sytuacja pogorszyła się również w przypadku kredytów denominowanych we franku szwajcarskim, powiedział profesor Waldemar Rogowski, główny ekonomista BIK w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2022-06-20, 17:38
Jego zdaniem majowy odczyt dotyczący kredytów mieszkaniowych jest już kolejnym potwierdzeniem bardzo dużego schłodzenia na rynku kredytów mieszkaniowych. Zdolność kredytowa Polaków spadła o około 60-70 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy mieliśmy bardzo niskie stopy procentowe. Ten negatywny trend na rynku przyspieszył na jesieni wraz z rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp procentowych przez bank centralny w odpowiedzi na rosnącą inflację.
Zdaniem profesora Rogowskiego sytuacja kredytobiorców nie jest jeszcze taka zła, ale "pogorszenia portfela spłacanych kredytów oczekuje na jesieni tego roku".
W jego opinii możliwość otrzymania wakacji kredytowych przez każdego kredytobiorcę nie jest dobrym rozwiązaniem, ale nie jest przeciwnikiem dawania takich wakacji tym konsumentom, którzy rzeczywiście mają problem ze spłatą swoich zobowiązań wynikających z kredytu mieszkaniowego.
Według niego wraz z decyzją banku centralnego w Szwajcarii powraca dla wielu kredytobiorców ryzyko stopy procentowej i ryzyko walutowe, gdyż wraz ze wzrostem stóp nastąpiło umocnienie się franka szwajcarskiego do złotego. Jak wylicza profesor Rogowski, sama podwyżka stóp procentowych w Szwajcarii to 120-140 złotych więcej na racie miesięcznie. Jego zdaniem do problemów z kredytami w złotych doszedł nam kolejny - już prawie zapomniany - problem w postaci kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.
Posłuchaj
PR1/PR24/Justyna Golonko/mk
REKLAMA