more_horiz
Gospodarka

Kongres 590. Anna Moskwa: rozbudowujemy infrastrukturę gazową

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 13:50
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że Polska jest sercem współpracy energetycznej Trójmorza. Wystąpienie minister otworzyło drugi dzień Kongresu 590, który odbywa się w podwarszawskim Nadarzynie.
Ministet klimatu Anna Moskwa.
Ministet klimatu Anna Moskwa.Foto: twitter/MKiS

Jak podkreśliła minister Anna Moskwa, trwają rozmowy z Ukrainą, Słowacją i Czechami o kolejnych potencjalnych połączeniach gazowych. Dodała, że wojna pokazała, jak ważnym narzędziem są surowce i współpraca energetyczna.

Bezpieczeństwo energetyczne

- Dbamy o bezpieczeństwo energetyczne, rozbudowujemy infrastrukturę gazową. Jesteśmy otwarci na możliwość zlokalizowania drugiego statku FSRU - zaznaczyła Anna Moskwa.

Zaakcentowała, że kraje Trójmorza łączą m.in. infrastruktury energetyczne. - Dzisiaj Słowacy w sytuacji zagrożenia energetycznego - ograniczenia dostaw gazu ze strony Rosji - mogą powiedzieć: mamy połączenie z Polską, zdążyliśmy, projekt, który planowaliśmy przez lata, jest gotowy, możemy go uruchamiać. Mamy połączenie gazowe z Litwą. Mamy swoje bezpieczne połączenia - zapewniła.

Podkreśliła, że w polskiej polityce energetycznej najważniejszym docelowym i strategicznym kierunkiem jest kierunek północ-południe.

Strategiczne Trójmorze

- Stąd dla nas, z perspektywy energetyki, Trójmorze jest strategiczne. Czekamy też z niecierpliwością i będziemy wykonywać wszelkie wysiłki dyplomatyczne, żeby Ukraina dołączyła do Trójmorza - zasygnalizowała.

Przypomniała w tym kontekście o pracach nad przywróceniem nieczynnego połączenia energetycznego spod Rzeszowa z elektrownią Chmielnicka w Ukrainie, z prawdopodobną perspektywą ukończenia jeszcze w tym roku. Zaznaczyła, że da ono dodatkowy element współpracy energetycznej z tym krajem.

Kongres 590 to cykliczne wydarzenie gospodarcze, w którym biorą udział przedstawiciele polskiego rządu, samorządu, biznesu, nauki, a także zagraniczni goście. Tematem wiodącym siódmej edycji jest współpraca międzynarodowa krajów Trójmorza.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:23 11805153_1.mp3 Minister klimatu Anna Moskwa o trwających rozmowach z Ukrainą, Słowacją i Czechami o kolejnych potencjalnych połączeniach gazowych. (IAR)

Nazwa wydarzenia - Kongres 590 - nawiązuje do prefiksu kodu kreskowego, którym w większości przypadków oznaczone są towary wytwarzane lub dystrybuowane przez przedsiębiorstwa zarejestrowane w Polsce.

Polskie Radio24, akg