more_horiz
Gospodarka

Rusza kopalnia ropy naftowej. Znamy szczegóły nowej inwestycji PGNiG

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 15:10
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uruchomiło nową kopalnię ropy naftowej. Spółka poinformowała o rozpoczęciu eksploatacji złoża ropy naftowej i gazu ziemnego Kamień Mały w województwie lubuskim.
Kopalnia Dębno należy do największych instalacji wydobywczych PGNiG w Polsce, w której wydobywane są ropa naftowa i gaz.
Kopalnia Dębno należy do największych instalacji wydobywczych PGNiG w Polsce, w której wydobywane są ropa naftowa i gaz.Foto: twitter/PGNiG

PGNiG poinformował, że obsługująca kopalnię instalacja zapewni roczne wydobycie ropy na poziomie przekraczającym 24 tysiące ton. Możliwe jest też wydobycie 3,6 miliona metrów sześciennych gazu rocznie.

Infrastruktura eksploatacyjna

- Konsekwentnie udostępniamy nowe zasoby węglowodorów w Polsce. Wydobycie ropy naftowej przez PGNiG koncentruje się w zachodniej części kraju, na pograniczu województw lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Mamy tu bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę eksploatacyjną, co wykorzystaliśmy przy zagospodarowaniu złoża Kamień Mały. Dzięki temu mogliśmy ograniczyć nie tylko wydatki, ale także zakres prac budowalnych i instalacyjnych, zmniejszając tym samym wpływ inwestycji na środowisko naturalne - podkreśliła Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Ropa i gaz ziemny

Jak podała spółka - instalacja na złożu Kamień Mały tworzy tzw. ośrodek grupowy, do którego podłączone są cztery odwierty, w tym trzy eksploatacyjne. Wydobyta z nich ropa wraz z gazem ziemnym jest przesyłana hermetycznym rurociągiem do odległego o ok. 18 km Ośrodka Grupowego Górzyca.

Czytaj także:

Tam następuje rozdzielenie obu surowców. Dalej ropa jest transportowana autocysternami do ekspedytu kolejowego Barnówko. Natomiast gaz ziemny jest przesyłany rurociągiem na instalację kopalni Zielin, skąd, po doprowadzeniu do parametrów handlowych, trafia do sprzedaży.

Obecnie PGNiG zarządza na terenie Polski 52 kopalniami ropy naftowej i gazu ziemnego. Większość z nich działa w Polsce południowo-wschodniej, pozostałe zlokalizowane są na zachodzie kraju.

Polskie Radio24, PGNiG, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem