more_horiz
Gospodarka

Remonty tras i poprawa bezpieczeństwa. Dodatkowe pieniądze na drogi samorządowe

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 13:00
- Dodatkowe ponad 2 mld zł na drogi samorządowe zdecydował się przekazać rząd - poinformował po posiedzeniu Rady Ministrów wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Wyjaśnił, że pieniądze zostaną wykorzystane na poprawę bezpieczeństwa na drogach i remonty dróg.
Rząd przeznaczy dodatkowo 2 mld zł na drogi samorządowe.
Rząd przeznaczy dodatkowo 2 mld zł na drogi samorządowe. Foto: Shutterstock/Stockr

- Dzisiejszą decyzją Rady Ministrów poszerzamy rządowy Fundusz Rozwoju dróg zarówno w [...] przedmiocie finansowym, jak i w zakresie rzeczowym. Poszerzamy finansowo ponad 2 mld zł - powiedział Weber.

Pieniądze dla samorządów

Wyjaśnił, że 1 mld zł zostanie przeznaczony dla samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich na inwestycje, które poprawią bezpieczeństwo pieszych, czy rowerzystów. Zbudowane zostaną dodatkowe przejścia dla pieszych, chodniki, czy ścieżki rowerowe.

Weber poinformował też, że kolejny 1 mld zł zostanie przeznaczony dla samorządów na małe remonty, poprawę nawierzchni dróg.

Czytaj także:

Wiceminister dodał, że zaplanowano też przekazanie ponad 200 mln zł dla marszałków województw na infrastrukturę poprawiającą bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Zaznaczył, że wartości dodanych budownictwa drogowego na poziomie samorządów jest bardzo wiele.

- Dlatego jesteśmy spokojni o to, że te środki zostaną wykorzystane, a chętnych do ich wykorzystania naprawdę będzie bardzo wielu - stwierdził wiceminister Weber.

Jak poinformował resort infrastruktury po posiedzeniu rządu, nowelizacja przepisów przewiduje, że Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (RFRD) przestanie być państwowym funduszem celowym, a stanie się rachunkiem bankowym prowadzonym przez Bank Gospodarstwa Krajowego na zasadach podobnych do tych, na jakich zorganizowany jest obecnie funkcjonujący Krajowy Fundusz Drogowy.

Polskie Radio 24, akg