Grupa Azoty Puławy czasowo ogranicza produkcję melaminy
Grupa Azoty Puławy czasowo ogranicza produkcję melaminy, służącej do wyrobu np. żywic syntetycznych - poinformowała spółka w komunikacie.
2022-07-11, 13:05
Jak podała Grupa Azoty, rosnące ceny gazu, jak również przeprowadzona analiza możliwych do uzyskania cen sprzedaży produktu, to główne przyczyny czasowego ograniczenia przez nią produkcji melaminy.
"Aktualna sytuacja rynkowa wymusiła zatrzymanie jednej z instalacji produkcji melaminy (Melamina I – I ciąg) oraz ograniczenie - do 50 proc. zdolności produkcyjnych - na kolejnej (Melamina II) - podano w komunikacie Grupy Azoty. Dodano, że ze względu na zaplanowane wcześniej prace remontowe na pozostałych instalacjach (Melamina I – II ciąg oraz Melamina III), produkcja melaminy od 9 lipca br. jest prowadzona na poziomie ok. 20 proc. maksymalnych zdolności produkcyjnych wszystkich instalacji, wynoszących 270 ton/dobę.
Skutki trudne do oszacowania
W komunikacie wskazano, że zobowiązania wynikające z bieżących kontraktów handlowych, które w znacznej części mają charakter krótkookresowy, będą realizowane w oparciu o pracujące instalacje melaminy i posiadane zapasy.
Spółka zaznaczyła, że "nie jest w stanie oszacować precyzyjnie możliwych negatywnych skutków finansowych ograniczenia produkcji".
REKLAMA
Do czego służy melamina
Grupa Azoty jest największym producentem nawozów w Polsce i jedną z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycję na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.
- Lotos Petrobaltic z PKN Orlen chcą produkować z CO2 paliwa syntetyczne
- Grupa Azoty rozwija działalność w Peru. Otworzy tam oddział spółki zależnej
- Działalność Mosze Kantora w Grupie Azoty. Grzegorczyk: zamrożenie akcji wywołałoby jedynie problemy techniczne
Melamina służy do wyrobu np. żywic syntetycznych mających zastosowanie w procesach wytwarzania laminatów dekoracyjnych, płyt drewnopochodnych, klejów, farb i lakierów – w tym lakierów piecowych także dla przemysłu motoryzacyjnego, środków pomocniczych dla przemysłu włókienniczego i papierniczego, tworzyw dla przemysłu elektrotechnicznego i wytwarzania przedmiotów gospodarstwa domowego. Melamina stosowana jest również do produkcji środków ognioochronnych oraz do modyfikacji betonu.
pr24.pl/PAP/PKJ
REKLAMA
REKLAMA