Polacy coraz chętniej kupują obligacje skarbowe. Wiceminister finansów: w czerwcu padł rekord sprzedaży

- W czerwcu padł rekord sprzedaży detalicznych obligacji skarbowych. Pierwsze dni lipca wskazują na utrzymanie się zainteresowania zakupem papierów skarbowych przez Polaków - poinformował Sebastian Skuza, wiceminister finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.

2022-07-11, 17:51

Polacy coraz chętniej kupują obligacje skarbowe. Wiceminister finansów: w czerwcu padł rekord sprzedaży
Polacy coraz chętniej kupują obligacje skarbowe. W czerwcu padł rekord sprzedaży. . Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Zdaniem wiceministra finansów, resort chcąc wychodzić naprzeciw potrzebom Polaków dąży do uatrakcyjnienia oferty obligacji i w czerwcu wprowadzono dwie nowe obligacje: roczne i dwuletnie, których oprocentowanie oparte jest na stopie referencyjnej Narodowego Banku Polskiego. Jeśli więc bank centralny podnosi stopę referencyjną to automatycznie rośnie oprocentowanie tych obligacji.

W czerwcu uplasowano detaliczne obligacje skarbowe za prawie 14 mld zł, a tym samym dotychczasowy rekord został pobity aż 2,5-krotnie.

W jego opinii wyniki sprzedaż w czerwcu pokazały, że Polacy bardzo chętnie kupują także obligacje czteroletnie i te obligacje można nazwać w pełni antyinflacyjnymi, gdyż już w drugim okresie odsetkowym są oprocentowane stopą inflacji plus dodatkowo marżą.

Wiceminister finansów zwrócił uwagę, że celem resortu nie jest konkurowanie z sektorem bankowym w zakresie oprocentowania depozytów. MF stara się budować skłonność i pewną kulturę oszczędzania w oparciu o dywersyfikację oszczędności i zachęca do inwestowania w bezpieczne instrumenty, a takimi są niewątpliwie detaliczne obligacje skarbowe.   

REKLAMA

Skuza pokreślił, że pierwsze dni lipca wskazują, że zainteresowanie obligacjami się utrzymuje.

Przedstawiciel resortu dodał, że wzrost rentowności obligacji na rynku hurtowym, co z kolei ma wpływ na koszty obsługi długu, następuje również w innych krajach w Europie - nie tylko w Polsce.

Gość audycji powiedział także, że w roku 2020 i w większości 2021 roku były okresem bardzo niskich rentowności skarbowych papierów wartościowych. To pozwoliło na obniżenie kosztu obsługi długu nie tylko w relacji do PKB, ale również nominalnie do około 1 proc. PKB. Z kolei w 2014 roku te koszty były niemal dwukrotnie wyższe w stosunku do PKB.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.

REKLAMA

Posłuchaj

Wiceminister finansów Sebastian Skuza mówi o zainteresowaniu obligacjami skarbowymi ze strony Polaków ("Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) 5:14
+
Dodaj do playlisty

PR24/PR1/Błażej Prośniewski/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej