Wzrosty cen mieszkań w Polsce. Nasz kraj jest w środku unijnej stawki

W Polsce średnia kwota płacona za mieszkania wzrosły o 3 proc. w skali kwartału i 13 proc. w relacji rocznej co plasuje nasz kraj w środku unijnej stawki, wynika z danych Eurostatu za I kwartał 2022 r. Znacznie mocniej ceny za nowe mieszkania rosły w Czechach i Chorwacji.

2022-07-12, 10:49

Wzrosty cen mieszkań w Polsce. Nasz kraj jest w środku unijnej stawki
Program "#naStart" zakłada, że osoby i rodziny, których miesięczne dochody mieszczą się w określonych przez resort limitach, mogą otrzymać kredyt z preferencyjnym oprocentowaniem.Foto: Shutterstock/Elizaveta Galitckaia

Pierwszy kwartał 2022 r. przyniósł w większości państw należących do Unii Europejskiej osłabienie wzrostu średnich cen transakcyjnych nowych mieszkań. Sytuacja taka miała miejsce m.in. w Polsce, gdzie w skali kwartału średnia kwota płacona za mieszkania oferowane przez deweloperów wzrosła o 3,3 proc., podaje portal Bankier.pl.

Zdecydowanie mocniej podniosły się w tym czasie średnie ceny transakcyjne notowane w Chorwacji (+9,2 proc. k/k) i Czechach (+7,9 proc. k/k). W skali roku w tych krajach było to odpowiednio wzrost: o 20,3 proc. oraz o 29,8 proc.

"Na drugim biegunie znalazły się: Belgia, Niemcy, Łotwa i Słowenia, gdzie średnie ceny transakcyjne notowane na rynku pierwotnym obniżyły się względem IV kw. 2021 r. Najmocniej - o 6,8 proc. - w ujęciu kwartalnym obniżyła się średnia kwota wpisywana w aktach notarialnych w Słowenii. W skali roku w Słowenii zanotowano wzrost o 1,5 proc. W mniejszym stopniu - o 0,8 proc. względem I kw. 2021 r. wzrosła średnia cena transakcyjna na Cyprze" -  czytamy dalej.

Rynek wtórny

Na rynku wtórnym również zanotowano wzrost o 3,3 proc. k/k i 3,8 proc. r/r. Okazuje się, że w tym samym czasie najmocniej podrożały mieszkania w Estonii (+9,1 proc. k/k), na Węgrzech (+7,2 proc. k/k), w Bułgarii (+6,2 proc. k/k) oraz tam, gdzie nowe lokale potaniały najmocniej - w Słowenii (+5,2 proc. k/k).

REKLAMA

Portal zwraca uwagę, że również w Estonii miała miejsce największa podwyżka względem I kw. 2021 r. (+26,8 proc. r/r). Próg 20 proc. w skali roku przekroczony lub osiągnięty został także na Węgrzech, Łotwie, w Holandii oraz na Litwie.

Jeśli średnie stawki transakcyjne notowane w I kw. 2022 r. porównamy z rokiem 2015 r., okaże się, że na rynku pierwotnym w Polsce mieliśmy blisko 48-procentowy wzrost, a w przypadku mieszkań z drugiej ręki średnia cena transakcyjna wzrosła o 59 proc.

Również w tym przypadku wzrost, którego świadkami byliśmy w Polsce, blado wypada na tle wielu państwa należących do Unii Europejskiej.

Oczekiwana zmiana

Warto zwrócić uwagę, że dane Eurostatu przedstawiają sytuację z pierwszych trzech miesięcy 2022 r. Jest to istotne ponieważ w II kwartale 2022 r. Rada Polityki Pieniężnej nadal podnosiła stopy procentowe co w konsekwencji przełożyło się na spadającą liczbę udzielanych kredytów, ale także na liczbę ubiegających się o nie. 

REKLAMA

Według portalu w czerwcu 2022 r. o hipoteki wnioskowało w Polsce 19,5 tys. potencjalnych kredytobiorców, co oznaczało spadek o 59,7 proc. względem czerwca 2021 r. W porównaniu do maja 2022 r. osób wnioskujących było mniej o 18,1 proc. To najniższy wynik od stycznia 2007 roku. Z kolei z danych GUS wynika, że odpływ z rynku klientów posiłkujących się kredytami wpływa na ostrożne podejście deweloperów do rozpoczynania nowych inwestycji. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2022 r. rozpoczęli oni budowę 55 903 mieszkań, co oznaczało spadek w skali roku o 23,2 proc.

Czytaj także:

Polskieradio24.pl/Bankier.pl/PAP/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej