more_horiz
Gospodarka

Komisja Nadzoru Finansowego tropi manipulacje kursowe na NewConnect

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2022 22:58
KNF złożyła do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu manipulacji kursami akcji pięciu spółek notowanych na rynku NewConnect - poinformowała Komisja w komunikacie po czwartkowym posiedzeniu.  
Siedziba Komisji Nadzoru Finansowego w Warszawie.
Siedziba Komisji Nadzoru Finansowego w Warszawie.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Komisja w dziewięcioosobowym składzie jednogłośnie podjęła w czwartek uchwałę o przekazaniu do publicznej wiadomości informacji o złożeniu do organów ścigania zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa manipulacji w obrocie akcjami spółek: Softblue SA z Bydgoszczy, Boruta-Zachem SA (obecnie: HUB.Tech SA z Bydgoszczy), Europejski Fundusz Energii SA z Warszawy, Black Pearl SA z Warszawy, Devoran SA (obecnie: Devo Energy SA z  Warszawy).

KNF zaznaczyła, że wskazane przedsiębiorstwa są notowane w Alternatywnym Systemie Obrotu na rynku NewConnect prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych.

"Zawiadomienia zostały złożone w związku z podejrzeniem manipulacji w obrocie akcjami wymienionych spółek przez grupy osób fizycznych i podmiotów działających w porozumieniu" - zaznaczono w podsumowaniu czwartkowego posiedzenia KNF. "Działalność części osób objętych zawiadomieniem w sprawie podejrzenia manipulacji w obrocie akcjami Softblue SA była również objęta zawiadomieniami o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z obrotem akcjami pozostałych czterech spółek" - dodano.

Nadzór finansowy podkreślił, że "HUB.Tech SA, której akcje potencjalnie mogą być dotknięte działalnością będącą nadużyciem rynkowym, złożyła wniosek o zatwierdzenie prospektu w związku z zamiarem ubiegania się o dopuszczenie akcji do obrotu na rynku regulowanym GPW".

Jakie kary grozą za manipulowanie kursami

Komisja podkreśliła w komunikacie, że złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone grzywną do 5 mln zł albo karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat, albo oboma tymi karami łącznie. Wejście w porozumienie z inną osobą, mające na celu manipulację stanowi przestępstwo zagrożone grzywną do 2 mln zł.

Upublicznienie informacji o złożeniu przez KNF zawiadomień ma na celu ochronę interesów uczestników rynku finansowego – wyjaśniła KNF. "Poinformowanie inwestorów o sytuacji dotyczącej obrotu akcjami wymienionych spółek wpływa na zwiększenie ich świadomości przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych" - czytamy w komunikacie.

Podejrzani o parkowanie akcji

Komisja na tym samym posiedzeniu jednogłośnie podjęła uchwałę o przekazaniu do publicznej wiadomości również informacji o wszczęciu postępowania administracyjnego wobec „CFI Holding SA z Wrocławia („CFI”, „Spółka”), w związku z podejrzeniem naruszenia przez nią  obowiązków informacyjnych. Wszczęcie postępowania wobec CFI jest konsekwencją podejrzenia naruszenia przez Spółkę obowiązków informacyjnych i wezwaniowych w związku z posiadaniem przez nią w latach 2019 -2020 akcji spółki Korporacja Gospodarcza „Efekt” SA z siedzibą w Krakowie („Efekt”).

Czytaj także:

 

W tej sprawie chodzi o tzw parkowanie akcji. Tak się określa wszelkie działania skutkujące tym, że podmiot parkujący akcje przy udziale osób trzecich, formalnie ich nie posiada, ale ma potencjał uzyskania przez to korzyści lub czerpie z tego korzyści. Akcjonariusze spółek publicznych zobowiązani są do zawiadamiania o posiadaniu znacznych pakietów akcji nawet jeżeli stali się ich właścicielami działając na czyjeś zlecenie.

 

Pr24.pl/PAP/PKJ