more_horiz
Gospodarka

Pierwszy transport węgla dla polskiej energetyki. Porty przygotowane na kolejne dostawy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 19:44
Port Świnoujście przyjął pierwszą dostawę węgla z RPA. Statek zacumowany przy Nabrzeżu Górników dostarczył do Polski około 58 tys. ton węgla dla Polskiej Grupy Energetycznej.
Na ten rok zakontraktowanych jest 10,5 mln ton węgla, który ma przypłynąć do polskich portów.
Na ten rok zakontraktowanych jest 10,5 mln ton węgla, który ma przypłynąć do polskich portów.Foto: LETOPISEC/Shutterstock

- Jest to pierwsza z tej serii dostaw, które zostały zakontraktowane przez Polską Grupę Energetyczną. Jesteśmy do tego bardzo przygotowani, biorąc pod uwagę dostępność miejsc składowych w porcie - przekazał w rozmowie prezes zarządu spółki  Karol Bowżyk.

Od sierpnia kolejne dostawy

Jak dodał "od sierpnia spodziewamy się kolejnych dostaw. Nasza zdolności przy jednym nabrzeżu dedykowanym do obsługi węgla wynosi minimum 200 tysięcy ton miesięcznie, czyli 3-4 statki".

Jak informuje OT Port Świnoujście zabezpieczono już m.in. transport, możliwości przeładunkowe oraz niezbędny teren do składowania węgla. Kolejne dostawy spodziewane są również z Kolumbii i Indonezji.

Polskie porty przygotowane na dostawy węgla

Jak informował w piątek wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski "na ten rok zakontraktowanych jest 10,5 mln ton węgla, który ma przypłynąć do polskich portów, ale udało się wygospodarować dodatkowe 4,5 mln ton zdolności przeładunkowych".

Najwięcej surowca zakontraktowano do portu w Gdańsku i do portu Szczecin-Świnoujście.

Czytaj także:

Polskie Radio 24, akg