more_horiz
Gospodarka

"W tym roku można zawiesić spłatę 4 rat". Magdalena Rzeczkowska o wakacjach kredytowych

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 17:20
- Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które mają kredyt hipoteczny i nabyły dom, mieszkanie na własny cel mieszkaniowy. W br. można zawiesić spłatę czterech rat - po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska.Foto: twitter/MF

Wakacje kredytowe to możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego w złotych łącznie na 8 miesięcy w tym i przyszłym roku. Mogą to być dwie raty w okresie 1 sierpnia - 30 września br.; 2 raty w okresie 1 października - 31 grudnia br. oraz 4 raty w 2023 roku - po jednej racie w każdym z kwartałów.

Jak tłumaczy minister, wakacje kredytowe dotyczą osób, które nabyły nieruchomość na własny cel mieszkaniowy, czyli po to, by w niej zamieszkać. Ponadto przysługują tylko na jeden kredyt. Możliwość zawieszenia spłaty raty mają również osoby, które zaciągnęły kredyt na budowę domu, a także na zakup samej ziemi na cele budowlane pod warunkiem, że kredyt został zaciągnięty na własne cele mieszkaniowe.

W bieżącym roku można zawiesić spłatę czterech rat - po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale. Natomiast w 2023 roku po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów. Terminy na spłatę zostaną przedłużone w umowie kredytowej bez dodatkowych odsetek. Niewykorzystane miesiące we wskazanych okresach przepadają i nie można ich wykorzystać później, na przykład aby w przyszłym roku mieć nieprzerwane 8 miesięcy wakacji kredytowych.

Zdaniem minister Rzeczkowskiej dopiero za kilka miesięcy, prawdopodobnie pod koniec października będzie wiadomo dokładnie ile osób skorzystało z wakacji kredytowych. Według niej na rynku jest obecnie około 2 mln takich kredytów, ale banki bardzo różnie to szacują.

Rzecznik Finansowy uruchomił specjalną infolinię oraz skrzynkę mailową, poprzez które będzie udzielał porad lub przyjmował zgłoszenia problemów dotyczących wakacji kredytowych. Z kolei Ministestwo Finansów przugotowąlo specjalny poradnik dla wszystkich zainteresowanych kredytobiorców. 

Narodowy Bank Polski oszacował koszt wakacji kredytowych dla banków na 20 miliardów złotych, przy założeniu, że ze wsparcia skorzystają wszyscy uprawnieni.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.

Posłuchaj
05:24 Minister finansów Magdalena Rzeczkowska mówi o szczegółach wakacji kredytowych ("Ekspres Gospodarczy" - Justyna Golonko PR1).

PR1/PR24/Justyna Golonko/mk