"Pilnie musimy zmniejszyć tę zależność". Niemiecki polityk o relacjach handlowych z Chinami
Zależność energetyczna Niemiec od Rosji to nic w porównaniu z zależnością strategicznie ważnych sektorów niemieckiej gospodarki od Chin - ocenił deputowany opozycyjnej partii CDU Norbert Roettgen.
2022-08-04, 13:45
- Musimy tę zależność zmniejszyć, nim będzie za późno - powiedział deputowany Norbert Roettgen. - Niemiecki model handlu zagranicznego, oparty na zyskach i ignorujący ryzyko geopolityczne, już się wyczerpał - dodaje.
Konflikt między Chinami a Tajwanem
Odnosząc się do zaostrzonego w ostatnim czasie konfliktu między Chinami a Tajwanem, Roettgen podkreśla: "Niemcy nie odgrywają tam roli militarnej. Ale oczywiście atak na Tajwan byłby aktem niesprawiedliwości ze strony Chin, a USA zażądałyby w odpowiedzi wspólnych sankcji przeciwko Chinom".
- To z kolei "doprowadziłoby do masowych chińskich sankcji przeciw UE i Niemcom - wskazuje ekspert ds. polityki zagranicznej chadeckiej CDU w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla portalu RND.
W tym kontekście poseł chadecji zwrócił uwagę, że "musimy mieć świadomość, że zależność energetyczna od Rosji to pestka w porównaniu z szeroką zależnością (od Chin) strategicznie ważnych sektorów niemieckiej gospodarki: motoryzacyjnej, chemicznej, farmaceutycznej, budowy maszyn. Dlatego pilnie musimy zmniejszyć tę zależność, nim będzie za późno".
Niemiecki model handlu
Zdaniem Roettgena "niemiecki model handlu zagranicznego, który opiera się na zyskach, ignorując ryzyko geopolityczne, już się nie sprawdza", a zadaniem polityki i biznesu jest teraz "zidentyfikowanie nowych obszarów wzrostu, które nie wprowadzą nas dalej w zależność od Chin, a raczej ją zmniejszą".
- Chiny straszą Tajwan pociskami batalistycznymi. 11 z nich wystrzelono w bliskiej odległości od wyspy
- Sytuacja wokół Tajwanu może przerodzić się w otwarty konflikt. Kraje ASEAN ostrzegają
Polskie Radio 24, akg
REKLAMA
REKLAMA