more_horiz
Gospodarka

Rzeczkowska: skorzystanie z wakacji kredytowych nie wiąże się z kłopotami z uzyskaniem kolejnego kredytu

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 19:28
– Bardzo nas cieszy, że kolejne banki oraz BIK potwierdzają, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie wiąże się z automatycznymi kłopotami z uzyskaniem innego kredytu – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
Dzięki wakacjom kredytowym realne oprocentowanie kredytów mieszkaniowych przez najbliższe półtora roku spadnie o około połowę
Dzięki wakacjom kredytowym realne oprocentowanie kredytów mieszkaniowych przez najbliższe półtora roku spadnie o około połowę Foto: Shutterstock/goodluz

– Banki, ale również Biuro Informacji Kredytowej, potwierdzają w debacie publicznej, że skorzystanie z rządowego wsparcia – wakacji kredytowych – nie wiąże się z automatycznymi kłopotami z uzyskaniem innego kredytu w banku na skutek obniżenia tzw. scoringu, mimo że taka informacja trafi do BIK – powiedziała minister Rzeczkowska.

Korzystanie z wakacji nie psuje oceny kredytobiorców

O tym, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie będzie wpływać na zdolność kredytową, poinformowało kilka banków, w tym m.in. PKO BP, Bank Pekao i Alior Bank. Także Biuro Informacji Kredytowej w informacji dla PAP potwierdziło, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie będzie wpływać na ocenę, jakiej dokonuje BIK.

"Banki przekazują do BIK informacje o zobowiązaniach objętych wakacjami kredytowymi. Informacja o korzystaniu z wakacji kredytowych nie wpływa negatywnie na ocenę punktową BIK, czyli tzw. scoring BIK. Decyzję o udzieleniu nowego czy o podwyższeniu kwoty istniejącego kredytu podejmuje bank na podstawie przyjętych w danym banku kryteriów oceny zdolności kredytowej, gdzie sam fakt skorzystania z wakacji może również być brany pod uwagę" – podało biuro prasowe BIK w informacji prasowej.

Czy BIK decyduje o udzielaniu kredytów

BIK jest instytucją, która gromadzi i udostępnia dane o historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych, tj. z całego rynku kredytowego w Polsce. Jest to największy w kraju zbiór danych o korzystających z usług finansowych klientach indywidualnych i przedsiębiorcach, także w obszarze pożyczek pozabankowych.

Banki niemal automatycznie przekazują do BIK informacje o każdym kliencie, który korzysta z wakacji kredytowych. Po tym, gdy banki pytają o ocenę zdolności kredytowej klientów, którzy wnioskują o kredyt, dowiaduje się ono nie tylko o zaciągniętych wcześniej przez nich pożyczkach (i sposobie ich spłaty), ale też m.in. o wakacjach kredytowych. Na tej podstawie banki podejmują decyzję, czy klient może otrzymać kolejny kredyt.  

Ostatnie słowo zawsze należy do banku

- Informacja o skorzystaniu z wakacji kredytowych nie jest z definicji informacją obciążającą klienta banku. Zawsze ostateczna decyzja o udzieleniu kredytu zależy od banku, który ocenia, czy chce sprzedać klientowi produkt bankowy i na tym zarobić, czy nie – dodała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Z informacji przekazanej przez premiera Mateusza Morawieckiego we wtorek wynika, że z wakacji kredytowych skorzystało już 500 tys. kredytobiorców.

Czytaj także:

Zgodnie z przepisami ustawy o wsparciu kredytobiorców, każdy spłacający kredyt w złotych zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe może wnioskować do banku o zawieszenie obsługi kredytu. Można skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu na 4 miesiące w tym roku i na 4 miesiące – po jednym na kwartał – w roku 2023.

Pr24.pl/PAP/PKJ