more_horiz
Gospodarka

Instytut Wzornictwa Przemysłowego czeka na zgłoszenia projektów w konkursie "Dobry Wzór" i "Young Design"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 17:00
 - Zostało coraz mniej czasu na zgłoszenie się do konkursu "Dobry Wzór". To najstarszy polski konkurs promujący najlepiej zaprojektowane produkty i usługi dostępne na polskim rynku - przypominała Elżbieta Furmańska z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Sztuka użytkowa to nie tylko meble czy naczynia. To też pojedyncze, drobne elementy.
Sztuka użytkowa to nie tylko meble czy naczynia. To też pojedyncze, drobne elementy. Foto: Shutterstock

Warszawski Instytut Wzornictwa Przemysłowego jest najstarszą tego typu placówką w Polsce i w Europe. W tym roku jest ogłaszana już 29 edycja konkursu "Dobry Wzór", który dotyczy aż 13 kategorii, takich jak np.: meble, armatura, wyposażenie łazienki etc. Warto dodać, że z powodu pandemii COVID-19, do 12 września można zgłaszać wyróżniające się projekty, które są produkowane od roku 2017.

Te produkty może zgłaszać każdy konsument lub sama firma, która go produkuje. W tym roku można będzie zgłaszać projekty, które choć były zgłaszane w ciągu ostatnich 5 lat, ale nie trafiły do finału konkursu.

Premiowane będą produkty masowej produkcji, ale też te o oryginalnej formie, z historycznym designem, z wykorzystaniem tradycyjnych materiałów np. z surowców odnawialnych. Daje to dużą szansę na nagrodę zwłaszcza dla małych, rzemieślniczych pracowni, które dzięki nagrodzie "Dobry Wzór" zyskają prestiż i rozpoznawalność na rynku.

Do 8 września można zgłaszać projekty do nagrody "Young Design", która daje szansę na realizację projektów dla studentów, absolwentów różnego typu uczelni artystycznych, a także dla młodych projektantów designu przemysłowego.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj
04:40 Elżbieta Furmańska z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego mówi o zasadach zgłaszania projektów po nagrody "Dobry Wzór" oraz "Young Design" ("Ekspres Gos Elżbieta Furmańska z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego mówi o zasadach zgłaszania projektów po nagrody "Dobry Wzór" oraz "Young Design" ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR24)

PR1/PR24/Justyna Golonko/sw