"Nie pozostawiamy firm samym sobie". Maląg o wsparciu dla przedsiębiorców znad Odry
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że firmy nadodrzańskie mogą liczyć na pomoc ze strony rządu. - Nie pozostawiamy firm samym sobie, to już widzieliśmy w czasie pandemii koronawirusa - oświadczyła.
2022-09-06, 11:52
- W ostatni piątek Sejm przyjął ustawę o pomocy przedsiębiorcom nadodrzańskim. Nie pozostawiamy firm samym sobie i udowodniliśmy to już w czasie pandemii, kiedy było ratowane każde miejsce pracy - powiedziała Marlena Maląg.
- Spotykamy się dziś z państwem, by pokazać, na jakie wsparcie w tym trudnym czasie mogą liczyć Polacy i przede wszystkim, jak ważne jest realizowanie programów (...) dla bezpieczeństwa Polaków i polskich rodzin - dodała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
- Nie pozostawiamy firm samym sobie, to już widzieliśmy w czasie pandemii koronawirusa, było ratowane każde miejsce pracy, uratowaliśmy ponad 8 mln miejsc pracy. To potężna interwencja polskiego państwa - ponad 250 mld zł, by pomóc ludziom w tym trudnym czasie - dodała Maląg.
Dowodem na to, że te działania były skuteczne, jest - jak oceniła Maląg - poziom bezrobocia, które utrzymuje się na najniższym poziomie od 32 lat. - Cieszymy się, że sytuacja na rynku pracy jest opanowana - przyznała.
REKLAMA
- Aktualnie również potrzebna jest pomoc firmom nadodrzańskim, które ewentualnie mogą mieć spadek przychodów związany z sytuacją, która miała miejsce na Odrze - stwierdziła.
Przypomniała, że ustawa przewiduje dofinansowanie w postaci świadczenia postojowego w wysokości 3010 zł. - Warunkiem, by z tego jednorazowego świadczenia skorzystać, będzie spadek przychodu powyżej 50 proc. - dodała.
Odpowiadając na pytania, dlaczego pułap określono na 50 proc., Maląg wskazała, że został on wypracowany na spotkaniu z przedstawicielami firm.
Niskie bezrobocie
- Jeżeli chodzi o szacunek bezrobocia za sierpień, z naszych danych wynika, że będzie poziom utrzymany na poziomie lipca i poprzedniego miesiąca, a więc 4,9 proc., taki mamy wstępny odczyt - powiedziała Maląg podczas konferencji prasowej.
REKLAMA
Jak podał wcześniej Główny Urząd Statystyczny (GUS), stopa bezrobocia zarejestrowanego wyniosła 4,9% na koniec lipca br., czyli pozostała bez zmian wobec czerwca br. i była o 1 pkt proc. niższa niż rok temu. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu lipca 2022 r. wyniosła 810,2 tys. wobec 818 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 974,9 tys. przed rokiem.
Rejestracja bezrobotnych
Minister rodziny podczas wspólnej konferencji prasowej z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą była m.in. pytana o system rejestracji osób bezrobotnych, który jest "utrudniony".
- Mamy rekordowo niskie bezrobocie. Trzeci miesiąc notujemy tę zmianę. Tak naprawdę od 32 lat najniższe bezrobocie. W liczbach jest to najniższa liczba osób bezwzględnych, bo mamy ponad 800 tys. osób bezrobotnych - powiedziała Marlena Maląg.
- Nie do końca rozumiem pytanie, że proces jest utrudniony. Przede wszystkim, jeśli chodzi o rejestrowanie się jako osoby bezrobotne, to ten proces naprawdę nie jest utrudniony - zapewniła. - Większość procesu przebiega drogą elektroniczną, te zmiany w systemie sprawdzaliśmy systemowo już w czasie covidu, w tym trudnym czasie - dodała.
REKLAMA
Rynek pracownika
- Nam zależy przede wszystkim, aby rynek pracy był tym rynkiem dynamicznym. Dzisiaj jest to rynek pracownika - powiedziała. Zapewniła, że "przygotowujemy się i obserwujemy sytuację, bo w związku ze spowolnieniem gospodarczym możemy odnotować przede wszystkim wzrost bezrobocia". Jak podkreśliła, "z danych i analiz, które prowadzimy, nie będzie to skokowy wzrost bezrobocia".
Zapytana z kolei o kryzys demograficzny i sposób, w jaki można pomóc tym Polakom, którzy stracili zdolność kredytową oraz o uregulowanie rynku najmu, minister Maląg przypomniała, że "zostały wprowadzone wakacje kredytowe".
- Polski rząd nie oczekuje, że coś się wydarzy i ludzie nie będą mogli sobie poradzić, tylko jest dedykowane konkretne wsparcie - podkreśliła. - Jest to kolejne wsparcie, na które za rządów opozycji nie można było liczyć, przy tych kryzysach, jakie miały miejsce - przypomniała.
Programy z samorządami
Zwróciła także uwagę m.in. na rządowe działania związane z programami mieszkaniowymi z włączeniem samorządów.
REKLAMA
- To działania, w których rząd podejmuje konkretne działania z samorządami. Chcielibyśmy, aby tym mieszkań powstało więcej, ale konkretne działania są cały czas realizowane - zapewniła Marlena Maląg.
Pytana o słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o nowym programie, czyli kredytach hipotecznych z niskim oprocentowaniem dla młodych osób, minister rodziny wskazała, że "jeśli ten program będzie dopracowany, to będziemy ten program ogłaszać z wszystkimi szczegółami".
- Zawsze dobro Polaków, polskich rodzin, jest priorytetem i takie działania są podejmowane przez rząd - zapewniła.
Posłuchaj
- Marlena Maląg: programy społeczne są konieczne w trudnych czasach
- Eksperci: pomoc dla firm nad Odrą powinna być szybka, tania i poparta analizą strat
- Premier Morawiecki zapewnia: podołamy wszystkim kryzysom, które dotknęły Polskę
IAR/PAP/PAP Biznes/ISBnews/PR24.pl/mk
REKLAMA