Nowy kanał żeglugowy z Zalewu Wiślanego na Bałtyk. Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni: wpłynie na rozwój całego regionu
Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski uważa, że nowy kanał żeglugowy z Zalewu Wiślanego na Bałtyk przyczyni się do rozwoju całego regionu. W najbliższą sobotę odbędzie się uroczyste otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej.
2022-09-14, 15:00
Wiesław Piotrzkowski przypomniał, że plany przekopu Mierzei Wiślanej sięgają czasów ostatniego z Jagiellonów, Zygmunta Augusta. Następnie tę inwestycję chcieli realizować między innymi Stefan Batory czy władca Prus Fryderyk I. Po pierwszej wojnie światowej przekop planował twórca Gdyni Eugeniusz Kwiatkowski, po II wojnie światowej myślały o nim władze PRL.
Rozwój całego regionu
Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni zaznaczył, że sama historia projektu związana z budową nowego kanału żeglugowego pokazuje, że jest on ważny i może mieć realny wpływ na rozwój regionu.
- Brak możliwości wyjścia nad morze, możliwości działania portów zalewowych, turystyki. Do tego chimeryczny sąsiad. To była pięta achillesowa. To wszystko podcinało możliwości rozwoju - powiedział Wiesław Piotrzkowski.
Uroczyste otwarcie
REKLAMA
Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk potwierdził, że 17 września odbędzie się otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.
"Pierwszy etap zostanie zamknięty. Kolejne dwa etapy to pogłębienie Zalewu Wiślanego i rzeki Elbląg wraz z dojściem do portu. Ostateczne zakończenie tej wielkiej inwestycji to przyszły rok" - napisał na Twitterze.
"Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską jest priorytetową inwestycją, która skróci drogę statków na Bałtyk oraz umożliwi swobodną i całoroczną żeglugę statków morskich wszystkich bander do portu w Elblągu i innych portów Zalewu Wiślanego. Potrzebna jest każda inwestycja, która zwiększa możliwości rozwojowe Polski. Opuszczony i zapomniany teren zyskuje na wartości, ma możliwości rozwoju. Akwen zyskuje możliwość bezpośredniej ochrony, będzie mógł się rozwijać biznes. Proszę spojrzeć, kto jest temu przeciwny!!!" - napisał wiceszef resortu infrastruktury.
Budowa przejścia, śluzy oraz infrastruktury towarzyszącej kanałowi trwała ponad dwa lata. W tym momencie trwają prace nad pogłębieniem rzeki Elbląg i drogi wodnej do portu w Elblągu. Planowo całość prac zakończy się w przyszłym roku. Koszt całego projektu to około dwóch miliardów złotych.
REKLAMA
Posłuchaj
- Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Prof. Bugajski: to jedyna szansa na uniezależnienie się od Rosji
- Kanał przez Mierzeję Wiślaną będzie dostępny dla żeglugi od 18 września. Jest potwierdzenie daty otwarcia
- Uroczyste otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną już 17 września
Transmisja wideo i relacje z uroczystego otwarcia przejścia z Zalewu Wiślanego na Morze Bałtyckie w sobotę 17 września, dostępna będzie w naszych mediach społecznościowych oraz na www.PolskieRadio24.pl.
IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA