Część przewoźników towarowych chce preferencyjnych taryf za energię. Wystosowali apel
Towarowi przewoźnicy kolejowi zrzeszeni w Związku Niezależnych Przewoźników Kolejowych (ZNPK) apelują o objęcie ich przepisami ustawy, która ogranicza ceny prądu - wynika z dokumentu zamieszczonego na stronie ZNPK.
2022-10-21, 15:46
Według szacunków ZNPK - około 85-95 proc. rynku towarowych przewozów nie będzie uprawniona do skorzystania z preferencyjnych taryf.
"Biorąc pod uwagę zapisy (...) ustawy, które uzależniają możliwość skorzystania z preferencyjnych cen od rozmiaru kwalifikacji do kategorii mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa należy zauważyć, że istotna część rynku kolejowych przewozów towarowych (wg szacunków ZNPK - ok. 85-95 proc. rynku) nie będzie uprawniona do skorzystania z preferencyjnych taryf" - wskazano w apelu.
Możliwy wzrost cen frachtu
Według kolejarzy wzrost cen energii dla przewoźników może doprowadzić do wzrostu cen frachtu kolejowego kluczowych surowców w tym m.in. węgla, paliw, kruszyw dla budownictwa czy zboża, co spowoduje dalszą presję inflacyjną.
Według ZNPK, obecna regulacja, która nie uwzględnia kolei, przyczyni się do dalszego odpływu ładunków z kolei na drogi.
Stare lokomotywy mogą wrócić do łask
"W najlepszym dla kolei scenariuszu - do zastępowania lokomotyw elektrycznych lokomotywami spalinowymi tam gdzie będzie to operacyjnie możliwe - a taka możliwość pojawi się przede wszystkim poprzez przywracania do eksploatacji najstarszych typów lokomotyw charakteryzujących się najwyższymi emisjami" - podkreślono w apelu.
- Będą rekompensaty dla przedsiębiorstw energochłonnych. Komisja Europejska zatwierdziła polski program
- Sejm za wprowadzeniem maksymalnych cen energii elektrycznej. Minister Buda: to ogromne wsparcie dla przedsiębiorców
Członkami ZNPK są m.in: CTL Logistics, Lotos Kolej, Rail Polska, Pol-Miedź Trans.
Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą maksymalne ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, samorządów i małych i średnich firm. Zgodnie z nowymi przepisami dla gospodarstw ta cena wyniesie 693 zł za MWh, a dla samorządów i sektora MŚP - 785 zł za MWh.
REKLAMA
PAP/IAR, akg
REKLAMA