Nowa linia kolejowa z Warszawy na północ Polski. Samorządowcy poznali dwa warianty
Jest szansa na szybsze podróże z Warszawy na północ Mazowsza. PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że zostały opracowane dwa warianty nowej trasy kolejowej w stronę Nasielska. Wyniki zaprezentowano samorządom, a w kolejnym kroku zostaną przedstawione mieszkańcom.
2022-11-16, 14:16
Najważniejszym efektem planowanej inwestycji ma być oferta atrakcyjnych podróży między Nasielskiem i Legionowem, w regionie i na dalszych trasach. Od strony technicznej przewidziano rozdzielenie ruchu dalekobieżnego od aglomeracyjnego oraz przebudowę i budowę nowych przystanków. Inwestycja będzie przyjazna dla środowiska - pozwoli na lepsze wykorzystanie kolei i zmniejszenie ruchu samochodowego.
Szczegółowe analizy techniczne
Samorządowcom zaprezentowano zaawansowanie prac nad dokumentacją przedprojektową. W ramach analizy wielokryterialnej i uwzględniając opinie zebrane z konsultacji z 2020 oraz 2021 roku wybrano dwa z siedmiu korytarzy, dla których przygotowane zostaną szczegółowe analizy techniczne.
Podczas prac studialnych w pierwszym kwartale przyszłego roku kolejarze zaplanowali kolejne spotkania konsultacyjne z mieszkańcami, którzy będą mogli zapoznać się ze szczegółowymi rozwiązaniami i przekazać swoją opinię. Wnioski ze spotkań pozwolą wyłonić najlepsze rozwiązanie dla przyszłej inwestycji.
Wybór optymalnego wariantu
W lipcu 2020 roku PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na opracowanie studium wykonalności na rozbudowę linii kolejowej w kierunku Legionowa i Nasielska. Dokumentacja przedprojektowa określi jak będzie wyglądał rozwój linii kolejowej. Konsultacje społeczne pozwolą na wybranie optymalnego wariantu inwestycji, która poprawi przepustowość sieci kolejowej i warszawskiego węzła kolejowego.
REKLAMA
- Kolej Plus. Jastrzębie Zdrój otrzyma ponownie połączenie kolejowe z Katowicami
- Ekspert z PKP PLK: W tej chwili trwają prace budowlane o łącznej wartości aż 44 mld zł
Planowane zakończenie studium wykonalności to trzeci kwartał 2024 roku. Studium będzie podstawą do szczegółowego planowania projektu po 2024 roku.
Po rozstrzygnięciu przetargów będzie można określić, ile będzie kosztowała inwestycja i w jakim terminie będzie mogła zostać zrealizowana.
Aleksander Pszoniak, IAR, akg
REKLAMA
REKLAMA