Pionki: rozpoczęła się przebudowa dwóch dworców kolejowych
Rozpoczyna się przebudowa i modernizacja dwóch dworców kolejowych w miejscowości Pionki na Mazowszu. O szczegółach informuje spółka PKP, która prowadzi inwestycje. Pierwszy z budynków jest zabytkowy i wyglądem przypomina niewielki pałac, drugi wybudowano po wojnie i posiada bardzo minimalistyczną formę oraz bryłę. Dworce Pionki i Pionki Zachodnie przejdą metamorfozę. Koszt przebudowy obu dworców to ponad 14 milionów złotych.
2022-11-21, 11:20
Obydwa przedsięwzięcia są realizowane ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace na obydwóch rozpoczęły się jesienią tego roku i skupiają się na wykonaniu prac przygotowawczych i organizacyjnych przed rozpoczęciem zasadniczych robót budowlanych.
– Rozpoczęcie przebudowy dwóch dworców w Pionkach to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy kolejnej małej miejscowości zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowane historyczne budynki dworców staną się wizytówkami miasta oraz ułatwią pasażerom podróżowanie koleją po województwie mazowieckim. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 roku ponad 2 miliardy złotych na modernizację blisko 200 dworców – mówił wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
Odtworzenie zabytkowego kształtu
Przebudowa dworca w Pionkach zakłada renowację historycznego, objętego opieką konserwatorską budynku. Został on wybudowany w 1925 roku i jest przykładem stylu dworkowego w architekturze dworcowej. Dzięki inwestycji elewacji zostanie przywrócony historyczny wygląd i kolorystka. Odzyska ona kolor perłowy, a stylizowana na historyczną stolarka będzie pomalowana na zielono. Odtworzone zostaną również detale architektoniczne w postaci np. attyk dachowych, a także naprawione schody zewnętrzne. U szczytu fasady od strony miasta zostanie przywrócony symbol PKP z lat 20. dwudziestego wieku. W analogicznym miejscu od strony peronów pojawi się godło II Rzeczypospolitej Polskiej z datą budowy dworca. Dworzec w nowej odsłonie zyska również iluminację podkreślającą jego unikatową bryłę.
Wnętrze dworca połączy w sobie historię z nowoczesnością. Na parterze będzie się mieścić przestronny hol. W jego wystroju zostaną pozostawione elementy zabytkowe, takie jak kremowa posadzka z czerwonymi wstawkami, dwie kolumny, drewniana boazeria na ścianach.
Ciekawostką będzie historyczny kaflowy piec, który również zostanie poddany renowacji. Hol po przebudowie dworca będzie w pełni klimatyzowany, a także wyposażony między innymi w ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także mapę dotykową dworca. Na parterze podróżni znajdą jeszcze toalety oraz niewielki lokal komercyjny. Tymczasem na piętrze budynku, gdzie dostaniemy się windą i klatką schodową, będzie mieścić się sala ślubów wraz zapleczem.
REKLAMA
Modernizacja otoczenia
Zmieni się również otoczenie dworca w Pionkach. W pobliżu budynku od strony peronów wybudowana zostanie wiata rowerowa, która pomieści 14 jednośladów. W sąsiedztwie dworca zaplanowano również montaż nowych ławek, koszy, oświetlenia oraz ułożenie nowych chodników.
Modernizacja dworca z lat 50.XX wieku
Całkowitym przeciwieństwem dworca Pionki jest drugi z przebudowywanych dworców – Pionki Zachodnie. Powstał on w latach 50. dwudziestego wieku i diametralnie zmieni swój wygląd. Elewacja zyska bardziej nowoczesny charakter, dzięki jasnej kolorystyce tynków, z którą na piętrze będą współgrać żaluzje fasadowe w kolorze antracytowym. Nowością na elewacjach będą litery z nazwą dworca, podświetlane w kolorze białym, a także zegary na fasadach od strony miasta i peronów.
Bryła budynku poszerzona zostanie na piętrze od strony peronów o poczekalnię zewnętrzną w formie wiaty z przeszkleniami z dwóch stron. Przedłużeniem poczekalni będzie klimatyzowany hol. Zostanie on wyposażony w ławki, kosze, gabloty z rozkładami jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów.
W jego sąsiedztwie znajdą się pomieszczenia kasy biletowej oraz toalety. Z kolei na parterze dworca będzie mieścić się niewielki lokal komercyjny na wynajem. Nowością w budynku będzie winda, która połączy obydwie kondygnacje dworca.
Do kiedy potrwa modernizacja obu dworców?
Dzięki przebudowie dworce Pionki i Pionki Zachodnie staną się przyjazne osobom z niepełnosprawnościami i środowisku, ale również bezpieczne. Podczas inwestycji wyeliminowane zostaną bariery architektoniczne oraz wprowadzonych zostanie szereg usprawnień, które ułatwią korzystanie z dworców między innymi ułatwienia dla osób niedowidzących, takie jak ścieżki prowadzące, kontrastowa kolorystyka wnętrz czy oznaczenia w alfabecie Braille’a. W budynkach pojawią się również usprawnienia dla osób poruszających się na wózkach, w tym windy oraz podnośnik.
Planowany termin otwarcia dworców po przebudowach to koniec 2023 roku.
PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw
REKLAMA
REKLAMA