more_horiz
Gospodarka

Program "Czyste Powietrze". Minister Moskwa: złożono wnioski na blisko 10 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 15:33
W ramach programu antysmogowego "Czyste Powietrze" złożono ponad 500 tys. wniosków na blisko 10 mld zł - przekazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Celem programu Czyste Powietrze jest wymiana przestarzałych pieców grzewczych, tzw. kopciuchów na te bardziej ekologiczne, aby ograniczyć zjawisko niskiej emisji, której efektem jest smog
Celem programu "Czyste Powietrze" jest wymiana przestarzałych pieców grzewczych, tzw. kopciuchów na te bardziej ekologiczne, aby ograniczyć zjawisko niskiej emisji, której efektem jest smogFoto: Shutterstock/Sahara Prince

Szefowa MKiŚ we wpisie na Twitterze przekazała, że "za czasów rządów PO TSUE stwierdził, że Polska naruszyła prawo UE w dziedzinie jakości powietrza".

- Dla nas życie i zdrowie Polaków jest priorytetem. Dlatego realizujemy i usprawniamy program "Czyste Powietrze" - podkreśliła minister.

Moskwa dodała, że w ramach programu złożono do tej pory ponad 524 tys. wniosków na blisko 10 mld zł.

Kolejne dwa programy

Wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. programu "Czyste Powietrze" dodał, że w ramach działań antysmogowych nie można zapomnieć także o kolejnych dwóch programach, czyli "Ciepłym Mieszkaniu" - skierowanego dla zabudowy wielorodzinnej, oraz "Stop Smog" - dedykowanego najbardziej zanieczyszczonym smogiem gminom.

Jak poinformował w tych dwóch programach złożono wnioski na ponad 2 mld zł. To też tysiące wymienionych kopciuchów - zaznaczył Mirowski.

Ulga termomodernizacyjna

Wiceszef NFOŚiGW dodał, że 1,3 mln Polaków skorzystało z ulgi termomodernizacyjnej, którzy zrealizowali inwestycje termomodernizacyjne na 21,4 mld zł.

Celem programu "Czyste Powietrze" jest wymiana przestarzałych pieców grzewczych, tzw. kopciuchów na te bardziej ekologiczne, aby ograniczyć zjawisko niskiej emisji, której efektem jest smog. Oprócz dotacji do kupna nowego pieca pieniądze można otrzymać też na termomodernizację domów jednorodzinnych. 

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk