W środę spotkanie Rady Polityki Pieniężnej. Co dalej ze stopami procentowymi?

2022-12-07, 08:30

W środę spotkanie Rady Polityki Pieniężnej. Co dalej ze stopami procentowymi?
RPP decyduje o poziomie stóp procentowych.Foto: shutterstock/Ground Picture

W środę zbiera się Rada Polityki Pieniężnej, która decyduje o wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Ekonomiści są zgodni co do perspektyw rozwoju polityki pieniężnej.

Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych w październiku 2021 r. Łącznie podwyżek stóp procentowych było 11, ostatnia miała miejsce we wrześniu br. W rezultacie główna stopa procentowa NBP, referencyjna, wzrosła z 0,1 proc. do 6,75 proc. obecnie. 

Możliwy koniec cyklu podwyżek

- Oczekujemy, że Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W naszej ocenie RPP zakończyła już cykl podwyżek stóp procentowych i pozostaną one na obecnym poziomie przez długi czas - powiedział ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski.

Dodał, że na decyzję RPP o niezmienianiu stóp wpłynie przede wszystkim fakt, że zarówno prognozy NBP, jak i te dostępne na rynku pokazują, że inflacja osiągnie szczyt na początku przyszłego roku, a potem w kolejnych miesiącach będzie spadać.

- Mieliśmy już pierwsze sygnały dezinflacji, choćby dane o spadku inflacji w listopadzie - powiedział Kamil Łuczkowski.


Stopy procentowe a inflacja w Polsce. Źródło: PAP Stopy procentowe a inflacja w Polsce. Źródło: PAP



Według wstępnego odczytu GUS, inflacja w listopadzie spadła do 17,4 proc. z 17,9 proc. w październiku.

- Wprawdzie to na razie pierwszy taki odczyt, ale sygnałów dezinflacyjnych pojawia się coraz więcej. To daje argumenty RPP do niezmieniania stóp - powiedział ekonomista Banku Pekao.

Poza tym - w jego opinii - większość RPP stanowią zwolennicy łagodnej polityki pieniężnej, czyli tzw. gołębie. I ta większość obecnie baczniejszą uwagę zwraca na stan gospodarki.

- Dla tej gołębiej większości ważniejsze jest, aby nie szkodzić gospodarce czy rynkowi pracy - dodał Łuczkowski.

Ten poziom stóp pozostanie na dłużej

- Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni w środę stóp procentowych - uważa główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski. Dodał, że nie zdziwi się, jeśli prezes NBP Adam Glapiński na konferencji będzie mówił o zakończeniu cyklu podwyżek.


Stopa bezrobocia w Polsce. Źródło: PAP Stopa bezrobocia w Polsce. Źródło: PAP



- Myślę, że taki jest plan banku centralnego, zresztą niedawno prezes NBP Adam Glapiński mówił, że obecny poziom stóp jest adekwatny, więc jeśli nie nastąpią żadne zaskakujące wydarzenia, poziom stóp już się nie zmieni - dodał Bielski.

Nie wykluczył jednak, że prezes NBP ogłosi w środę, że cykl podwyżek stóp został zakończony.

- Jeszcze do niedawna warunki rynkowe były trudne, więc banki centralne, które próbowały ogłosić zakończenie cyklu podwyżek, np. czeski czy węgierski, stawały potem w obliczu nerwowej reakcji rynków finansowych. Więc w takiej sytuacji RPP wolała informować o przerwie w cyklu podwyżek, niż o zakończeniu tego cyklu. Nie zdziwię się, jeśli prezes Glapiński na konferencji będzie śmielej mówił o zakończeniu cyklu - powiedział Bielski.


Kredyty mieszkaniowe w Polsce. Źródło: PAP Kredyty mieszkaniowe w Polsce. Źródło: PAP



Jego zdaniem oczekiwania rynków, że szczyt inflacji jest już niedaleko, mogą okazać się nadmiernie optymistyczne.

- Widać, że recesja zapowiada się płytka, polityka fiskalna jest wspierająca, polityka pieniężna zaś stosunkowo łagodna, bo realne stopy procentowe są rekordowo ujemne. To wszystko nie stłumi inflacji w sposób wystarczający - powiedział główny ekonomista Santander Bank Polska.

Jego zdaniem inflacja zacznie się cofać, ale to cofanie - jak przyznał - będzie dość powolne. - Myślę, że za wcześnie jest na odtrąbienie sukcesu w walce z inflacją - wskazał.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej