Tauron zainstaluje lampy ledowe w kilkunastu gminach. Sprawdź, gdzie

2022-12-12, 16:15

Tauron zainstaluje lampy ledowe w kilkunastu gminach. Sprawdź, gdzie
Tauron: technologia ledowa umożliwia zastąpienie np. często spotykanych dotąd 300-watowych lamp sodowych nowoczesnymi oprawami o mocy 80 MW. Foto: Tauron/Mat.pras.

Około 23 tys. lamp ledowych oświetlenia ulicznego zainstaluje zamiast starych lamp sodowych w 13 gminach południowej Polski koncern energetyczny Tauron. Inwestycja zostanie sfinansowana z częściowo umarzalnej pożyczki Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nowe oświetlenie ma pojawić się w gminach: Pietrowice Wielkie, Murów, Olsztyn, Tarnowskie Góry, Miedźna, Łambinowice, Skoroszyce, Ogrodzieniec, Stryszawa, Przeciszów, Stryszów, Poręba i Bytom. Dzięki inwestycjom samorządy rocznie zaoszczędzą prawie 8 tys. MWh energii elektrycznej, a do atmosfery nie trafi 5,5 tys. ton CO2. 

Spółka Tauron Nowe Technologie jest właścicielem i operatorem sieci oświetleniowej na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego, gdzie obsługuje łącznie ok. 700 tys. punktów świetlnych. W ub. roku Tauron zmodernizował niemal 20 tys. z nich - na koniec 2021 r. co dziesiąta lampa spółki na tym obszarze była typu ledowego.

Pożyczka z NFOŚiGW na inwestycje

W poniedziałek Tauron podał, że otrzymał 19 mln zł pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na prace, które mają być wykonane do końca sierpnia 2023 r. Porozumienie z NFOŚiGW zakłada, że w przypadku terminowej realizacji projektów i ich właściwego rozliczenia Tauron Nowe Technologie będzie mógł liczyć na 10-procentowe umorzenie pożyczki.

- Dziś wszyscy mierzymy się ze skutkami kryzysu energetycznego - z wysokimi cenami czy niedoborem surowców energetycznych, dlatego wszelkimi sposobami szukamy możliwości oszczędzania energii. Od kilku lat modernizujemy nasz majątek oświetleniowy - powiedział cytowany w informacji Taurona prezes koncernu Paweł Szczeszek.

Konkretne oszczędności dla gmin

Tauron akcentuje, że koszty zasilania oświetlenia drogowego stanowią przeciętnie 25 proc. wszystkich wydatków miast i gmin ponoszonych z tytułu zużycia energii. Technologia ledowa umożliwia zastąpienie np. często spotykanych dotąd 300-watowych lamp sodowych nowoczesnymi oprawami o mocy 80 MW.

Dodatkowo instalacją oświetleniową z oprawami ledowymi można sterować. Przykładowo, we wczesnych godzinach wieczornych, kiedy na ulicach panuje ruch, oprawy korzystają z pełnej mocy, natomiast późną nocą i nad ranem, kiedy aktywność pieszych i kierowców zdecydowanie spada, ich moc może zostać ograniczona o kilkadziesiąt procent, co przekłada się na dużo niższe zużycie energii elektrycznej.

Podobne rozwiązania Tauron stosuje w miejskich parkach, gdzie oświetlenie podąża za ludźmi na parkowych alejkach lub w okolicach przejść dla pieszych: jeśli pieszy wejdzie w pole monitorowane przez kamery lub czujniki ruchu, system podnosi moc zamontowanych tam lamp; po kilkunastu sekundach strumień świetlny jest redukowany.

Jedną z największych ubiegłorocznych inwestycji Taurona tego typu była wymiana 7,5 tys. przestarzałych lamp drogowych w Bytomiu. Wcześniej magistrat w ten sam sposób zmodernizował ok. 2,5 tys. lamp należących do miasta: w ten sposób samym Bytom stał się jednym z pierwszych miast w Polsce niemal w całości oświetlających strefę publiczną ledami.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej