more_horiz
Gospodarka

Tauron buduje kolejną farmę fotowoltaiczną. Nowa strategia koncernu zakłada skokowe zwiększenie mocy OZE

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 11:15
Grupa Tauron wybuduje farmę fotowoltaiczną o łącznej mocy 46 MW. Budowa w powiecie polkowickim (woj. dolnośląskie) ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a zakończyć w pierwszej połowie 2024 r. Aktualnie koncern buduje swoją największą elektrownię fotowoltaiczną o docelowej mocy blisko 100 MW w Mysłowicach.
Inwestycję fotowoltaiczną w powiecie polkowickim realizować będzie spółka Tauron Zielona Energia, która odpowiada w Grupie Tauron za przygotowanie inwestycji OZE.
Inwestycję fotowoltaiczną w powiecie polkowickim realizować będzie spółka Tauron Zielona Energia, która odpowiada w Grupie Tauron za przygotowanie inwestycji OZE.Foto: Tauron

Nowa farma fotowoltaiczna Taurona na Dolnym Śląsku będzie składać się z ponad 80 tys. paneli, a jej powierzchnia zajmie blisko 50 ha. Produkcja z instalacji pozwoli na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną blisko 17 tys. gospodarstw domowych.

- Nowy projekt OZE to dowód na to, że nawet w czasie kryzysu energetycznego Zielony Zwrot Taurona nie zwalnia. W ostatnich tygodniach zakończyliśmy budowę farmy wiatrowej w Piotrkowie Trybunalskim i ogłosiliśmy budowę kolejnej elektrowni wiatrowej, tym razem w Nowej Brzeźnicy. Realizujemy ambitny plan transformacji naszego miksu wytwórczego - powiedział prezes zarządu Tauron Polska Energia Paweł Szczeszek.

Podkreślił przy tym, że do 2030 r. spółka chce zainstalować w odnawialnych źródłach energii 3,7 GW mocy.


Posłuchaj
00:16 Tauron wybuduje nową farmę fotowoltaiczną.mp3 Tauron wybuduje nową farmę fotowoltaiczną (IAR)

 

Instalacje na terenach poprzemysłowych

Inwestycję fotowoltaiczną w powiecie polkowickim realizować będzie spółka Tauron Zielona Energia, która odpowiada w Grupie Tauron za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów, a także prowadzi nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi. Rozpoczęcie budowy na Dolnym Śląsku ma nastąpić jeszcze przed końcem tego roku, a jej zakończenie - w pierwszej połowie 2024 r.

Jak podano w poniedziałkowej informacji, Tauron dysponuje dziś trzema przemysłowymi elektrowniami słonecznymi, których moc wynosi 19 MW.

"Z końcem grudnia 2020 r. Tauron oddał do eksploatacji w Jaworznie swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną o mocy 5 MW. To pierwsza farma, która powstała w ramach programu budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do Grupy" - przypomniano.

Aktualnie koncern buduje w ramach tego programu swoją największą elektrownię fotowoltaiczną o docelowej mocy blisko 100 MW w Mysłowicach. Została ona zlokalizowana na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. Inwestycja realizowana jest dwuetapowo: w pierwszym do eksploatacji oddanych zostanie 37 MW, drugi przewiduje budowę instalacji o mocy około 60 MW.

Przyspieszenie tzw. Zielonego Zwrotu

W połowie stycznia ubiegłego roku Tauron oddał też do użytku elektrownię fotowoltaiczną Choszczno II w woj. zachodniopomorskim. Instalacja o mocy 8 MW zasili w energię ok. 3,5 tys. gospodarstw domowych. Choszczno II to druga farma PV w tej lokalizacji.

"W 2025 roku Grupa planuje dysponować 1.600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku - 3.700 MW. Będzie to stanowić ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy" - przekazał koncern.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS