more_horiz
Gospodarka

Grupa Tauron wydała blisko 1,5 mld zł na inwestycje. Sprawdź szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 13:05
W pierwszym półroczu Grupa Taurona wydała na inwestycje blisko 1,5 miliarda zł. To 15 proc. więcej niż rok temu w tym samym czasie. Spółka przyspiesza jednocześnie rozwój odnawialnych źródeł energii.
Prezes Grupy Tauron: w I półroczu 2022 r. segment OZE wyprodukował 0,71 TWh energii elektrycznej, tj. o 6 więcej rdr (0,67 TWh)
Prezes Grupy Tauron: w I półroczu 2022 r. segment OZE wyprodukował 0,71 TWh energii elektrycznej, tj. o 6% więcej rdr (0,67 TWh)Foto: Forum/Maciej Jarzębiński

Prezes spółki Paweł Szczeszek na konferencji prasowej powiedział, że Tauron zdecydowanie przyspiesza rozwój odnawialnych źródeł energii, równocześnie ograniczając emisję CO2.

Inwestycje w OZE

- Zakładamy 6-krotne zwiększenie mocy zainstalowanej w OZE - zgodnie z założeniami w 2025 roku będziemy dysponować mocą 1,6 GW w elektrowniach wiatrowych, słonecznych i wodnych. W 2030 roku będzie to 3,7 GW, co stanowić będzie ok. 80 procent miksu wytwórczego Grupy - powiedział prezes Szczeszek.

Prezes dodał, że pozwoli to obniżyć emisyjność Grupy o blisko 80 procent. Podkreślił, że to najszybsze zakładane tempo redukcji CO2 w polskiej energetyce.

Lider w zakresie dystrybucji energii

Spółka będzie rozwijać także technologie umożliwiające zarządzanie rozproszonymi źródłami energii. Kolejny cel to umocnienie pozycji lidera w zakresie dystrybucji energii, zapewnienie stabilnych dostaw energii do niemal 6 milionów klientów poprzez budowę nowych przyłączy oraz modernizację infrastruktury sieciowej.

Na ten cel Grupa Tauron przeznaczy połowę nakładów inwestycyjnych planowanych do 2030 roku - ponad 23 miliardy złotych.

Wyniki za I półrocze

Wcześniej spółka podała, że w I półroczu 2022 r. wypracowała przychody ze sprzedaży na poziomie wyższym o 53 proc. od osiągniętych w analogicznym okresie 2021 r. Wpłynęły na to m.in. wyższe przychody ze sprzedaży energii elektrycznej, co jest wypadkową wyższych cen oraz nieznacznie wyższego wolumenu sprzedaży energii.

- Na wyniki Grupy Tauron osiągnięte w I półroczu bieżącego roku już tradycyjnie pozytywnie wpłynęły solidne wyniki wypracowane przez segmenty Dystrybucja i Odnawialne Źródła Energii, na których Grupa Tauron będzie się koncentrowała w procesie realizacji nowej strategii korporacyjnej. Z drugiej strony, negatywnie na łączne wyniki Grupy wpłynęły rezultaty segmentów Wytwarzanie i Sprzedaż, co jest pochodną ogromnej zmienności w zakresie giełdowych cen energii elektrycznej, gazu i węgla energetycznego, jak również dyspozycyjności jednostek wytwórczych Grupy - skomentował wyniki Krzysztof Surma, wiceprezes zarządu ds. Finansów Tauron Polska Energia.

Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej w I półroczu br. wyniósł 627 mln zł w porównaniu do 356 mln zł uzyskanych w analogicznym okresie 2021 r.

Posłuchaj
00:24 IAR/Prostak: Prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek mówi o zwiększeniu mocy zainstalowanej w OZE (IAR) IAR/Prostak: Prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek mówi o zwiększeniu mocy zainstalowanej w OZE (IAR)

Czytaj także:

IAR/PR24.pl/mk