more_horiz
Gospodarka

Energia z surowców kopalnych. Prezes URE: pozostanie z nami na dłużej

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 15:01
- Mimo, że zmierzamy ku tzw. zielonej gospodarce, to ze względu na sytuację rynkową, przede wszystkim na rosyjską inwazję na Ukrainę, energia z surowców kopalnych będzie nam jeszcze długo towarzyszyć - powiedział prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.
Prezes URE: Mamy ograniczoną podaż nośników energii. Skoro rynki europejskie mają ograniczony dostęp do gazu, to jego substytutem stał się węgiel
Prezes URE: Mamy ograniczoną podaż nośników energii. Skoro rynki europejskie mają ograniczony dostęp do gazu, to jego substytutem stał się węgielFoto: Shutterstock/ditttmer

O trudnej sytuacji na rynkach energetycznych szef URE mówił podczas konferencji prasowej w łódzkim oddziale urzędu. - Nasze cele nie zmieniają się, ale sposób dojścia do nich będzie już inny, bo mamy od ponad pół roku inną sytuację energetyczną na świecie - podkreślił prezes Gawin.

Skutek inwazji na Ukrainę

- Mimo tego, że zmierzamy ku tzw. zielonej gospodarce, to ze względu na sytuację międzynarodową i rosyjską inwazję na Ukrainę energia z surowców kopalnych będzie nam jeszcze spory czas towarzyszyć - mówił prezes URE.

- Mamy ograniczoną podaż nośników energii. Skoro rynki europejskie mają ograniczony dostęp do gazu, to jego substytutem stał się węgiel - wskazał.

- Musimy sobie poradzić z dostępnością węgla i jego cenami. To jako Urząd Regulacji Energii postrzegamy jako zasadniczy problem wiążący się z ogromną siłą rynkową, jaką miał gaz z rosyjskiego koncernu Gazprom na rynku europejskim. Trzeba mieć czas na pozyskanie innych nośników energii - tłumaczył Gawin.

Odnawialne źródła energii

Z projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym opublikowanym w ubiegłym tygodniu wynika, że będą uproszczenia w podatku akcyzowym dla firm i samorządów korzystających z OZE. Projekt zakłada także wprowadzenie uproszczeń dla podmiotów produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW i ją zużywających.

Uproszczenia mają objąć także jednostki samorządu terytorialnego, które produkują energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii w różnych ich jednostkach organizacyjnych, w zakresie obowiązku rejestracji, składania deklaracji podatkowej i prowadzenia ewidencji.

Czytaj także:

PAP/PR24.pl/mk