Sprzedaż detaliczna w listopadzie. GUS opublikował nowe dane
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w listopadzie była wyższa niż przed rokiem o 1,6 proc. W porównaniu z październikiem spadła o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
2022-12-21, 10:09
Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 18,4 proc. rdr. i o 0,3 proc. mdm.
Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w listopadzie rdr o 0,3 proc. i spadek o 0,6 proc. w ujęciu mdm. W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 17,9 proc. rdr.
"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w listopadzie 2022 r. była o 2 proc. wyższa w porównaniu z październikiem br." - czytamy w komunikacie.
"W listopadzie 2022 r. największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. podobnie jak w poprzednich dwóch miesiącach odnotowały jednostki handlujące tekstyliami, odzieżą, obuwiem (o 18,9 proc. wobec wzrostu o 55,8 proc. przed rokiem). Sprzedaż wzrosła również w następujących prezentowanych grupach: 'farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny' (o 6,1 proc.), 'żywność, napoje i wyroby tytoniowe' (o 4,8 proc.), 'pozostałe' (o 1,5 proc.). Najgłębszy spadek sprzedaży utrzymał się w podmiotach sprzedających paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 14,4 proc.)" - czytamy dalej.
REKLAMA
Wzrost w e-handlu
Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej (w cenach bieżących) wyniósł w listopadzie w Polsce 11,9 proc. wobec 9,5 proc. GUS podał, że w listopadzie 2022 r. w porównaniu z październikiem odnotowano wzrost wartości sprzedaży detalicznej przez internet w cenach bieżących o 25,2 proc.
Z danych GUS wynika, że spośród prezentowanych grup o znacznym udziale sprzedaży przez Internet wzrost udziału raportowały przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grup: "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" z 26,0 proc. przed miesiącem do 31,5 proc. oraz "meble, rtv, agd" z 16,6 proc. do 21,1 proc. oraz "tekstylia, odzież, obuwie" z 22,7 proc. do 27,2 proc.
Wydano mniej pozwoleń na budowę
GUS poinformował także, że liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, spadła w listopadzie o 19,1 proc. rdr do 19 363, a w ujęciu miesięcznym spadła o 5,9 proc.
Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali w ubiegłym miesiącu 13 148 pozwoleń (spadek o 7,7 proc. rdr i o 5,7 proc. mdm), podał również GUS.
REKLAMA
"W okresie jedenastu miesięcy 2022 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 277,4 tys. mieszkań, tj. o 9,9 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (188,8 tys., spadek o 0,5 proc. rdr) oraz inwestorzy indywidualni (84,3 tys., spadek o 26,5 proc.). Łącznie w ramach tych form budownictwa otrzymano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dla 98,5 proc. ogółu mieszkań. W pozostałych formach budownictwa odnotowano 4,3 tys. mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (3,5 tys. w roku ubiegłym)" - czytamy w komunikacie.
Wzrost produkcji budowlano-montażowej
W ubiegłym miesiącu Produkcja budowlano-montażowa (zrealizowana przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób) wzrosła o 4 proc. rdr. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 9,1 proc..
"Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w listopadzie br. była wyższa o 4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem wzrost o 12,8 proc.) oraz wyższa o 9,1 proc. w stosunku do października br. roku (przed rokiem wzrost o 9 proc.)" - czytamy w komunikacie.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 5,1 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku oraz o 2,5 proc. wyższym w porównaniu z październikiem 2022 roku, podał także GUS.
REKLAMA
Konsensus rynkowy to 1,5 proc. spadku produkcji budowlano-montażowej w ujęciu rocznym.
- Eksperci: konsumenci kupują mniej, koncentrują się tylko na rzeczach najpotrzebniejszych
- Zwiększenie zatrudnienia i wyhamowanie wzrostu płac. Ekonomista PKO BP ocenia sytuację rynkową
- Handel zagraniczny. Ekspert: udało się zmniejszyć udział towarów z Rosji w polskim imporcie
IAR/PAP/PAP Biznes/ISBnews/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA