Byli pracownicy Idea Banku przed sądem. Kolejny proces w tzw. aferze GetBack

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie ruszył w środę proces 10 byłych pracowników Idea Bank S.A., przez których według śledczych badających tzw. aferę GetBack, 165 klientów banku straciło niemal 30,5 mln zł.

2022-12-21, 15:33

Byli pracownicy Idea Banku przed sądem. Kolejny proces w tzw. aferze GetBack
Prokuratura Regionalna w Warszawie w śledztwie dotyczącym afery GetBack skierowała już do sądów pięć aktów oskarżenia.Foto: MOZCO Mateusz Szymanski/ Shutterstock

Prok. Przemysław Ścibisz z Prokuratury Regionalnej w Warszawie na początku rozprawy oskarżył 10 byłych pracowników Idea Bank S.A. o oszustwo, w tym względem mienia znacznej wartości po uprzednim podrobieniu dokumentów elektronicznych, świadczenie doradztwa inwestycyjnego, ofertowanie i sprzedaż obligacji bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego oraz ujawnienie tajemnicy bankowej.

Oskarżeni nie przyznają się do winy

Jak wskazał prokurator, oskarżeni działali od września 2016 r. do marca 2018 r. w Lublinie, Rzeszowie, Białymstoku, Radomiu i w innych miejscach w kraju.

Na rozprawie stawiło się sześcioro oskarżonych: 32-letni Piotr J., 36-letni Tomasz J., 35-letni Bartłomiej B., 36-letni Bartosz H., 32-letni Artur W., 33-letnia Kaja K. Nie stawili się 32-letni Mateusz D., 34-letni Robert K., 52-letnia Beata M.-K. i 29-letnia Anna W., których reprezentowali pełnomocnicy.

Na pytanie sędziego Andrzeja Wacha obecni na sali oskarżeni nie przyznali się zarzucanych im czynów i odmówili składania wyjaśnień.

W rozprawie uczestniczyło także kilkudziesięciu pokrzywdzonych i reprezentujących ich prawników.

Termin kolejnej rozprawy sąd wyznaczył na 4 stycznia 2023 r.

Materiał dowodowy

Prok. Ścibisz powiedział po rozprawie, że w sprawie pokrzywdzone są 194 osoby, z czego 165 zostało doprowadzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na łączną kwotę blisko 30,5 mln zł.

Wyjaśnił, że 165 pokrzywdzonych było przeświadczonych, że pieniądze które zainwestowali w obligacje są bezpieczne. - Nie mieli wiedzy, że w przypadku bankructwa GetBack mogą nie otrzymać całości ani żadnych środków z powrotem - dodał.

Jak podał, w sprawie zgromadzono obszerny materiał dowodowy, w tym 111 tomów akt głównych, po jednym tomie akt na każdego pokrzywdzonego, a sam akt oskarżenia liczy 409 stron. - Jest to tylko fragment całej sprawy związanej z aferą GetBack. Takich spraw w całej Polsce jest około dziesięciu - powiedział.

5 aktów oskarżenia

Oskarżonym grozi do 12 lat więzienia. Prokuratura Regionalna w Warszawie w śledztwie dotyczącym afery GetBack skierowała już do sądów pięć aktów oskarżenia.

Czytaj także:

Spółka GetBack powstała w 2012 r. - zajmowała się zarządzaniem wierzytelnościami, a jej obligacje oferował m.in. Idea Bank. W lipcu 2017 r. GetBack zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych. W kwietniu 2018 r., przez "wzgląd na interes i bezpieczeństwo uczestników obrotu", GPW zawiesiła obrót akcjami i obligacjami spółki. 

PAP/IAR/PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej